Paşinyan: Karabağ'ı Azerbaycan'ın parçası olarak tanımaya hazırız Paşinyan: Karabağ'ı Azerbaycan'ın parçası olarak tanımaya hazırız

MOSKOVA'DAKİ DÖRTLÜ ZİRVE BAŞLADI

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi konutunun önünden gelişmeleri aktaran Gazeteci Siyamend Kaçmaz, "Türkiye, Rusya, İran ve Suriye dışişleri bakanlığı yetkilileri içeri girdiler. İçeride beklenen 4'lü zirve yapılacak. Zirve basına kapalı bir şekilde devam ediyor. Aldığımız bilgilere göre zirvenin hemen başında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, heyetlere yönelik kısa bir konuşma yaptı. Ancak içeri hiçbir şekilde basın alınmadı. Resmi fotoğrafçıların fotoğraf almasına izin verildi. Zirve basına kapalı bir şekilde devam ediyor. Her 4 ülkenin dışişleri bakan yardımcıları ve beraberindeki heyetler saat 10.00'da toplantıya girdi. Toplantı sonrasında herhangi bir basın açıklaması yapılması beklenmiyor" dedi.

Öte yandan dün 4’lü zirve öncesi ülkelerin dışişleri bakan yardımcıları, Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanlığı binasında Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ile ayrı ayrı görüşme gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Türkiye, Rusya, Suriye ve İran'ın katılacağı bakan yardımcısı düzeyindeki dörtlü toplantının Moskova'da yapılacağını doğrulamıştı. Bakan Çavuşoğlu, "Bakan yardımcısı düzeyinde dörtlü toplantı, 3-4 Nisan tarihlerinde Moskova'da gerçekleşecek." açıklamasını yapmıştı.

Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 6-7 Nisan'da yapacağı ziyarette de ikili ilişkilerin farklı boyutlarını görüşme imkanı bulacaklarını söylemişti.

Moskova'da bugün devam eden görüşmeler, 4 ülkenin dışişleri bakanları arasında yapılması beklenen toplantı için bir anlamda  'zemin yoklaması' olarak görülüyor.