Üniversiteye kaydolma hakkı elde eden 832 bin 892 öğrencinin önünde artık farklı bir süreç bulunuyor.

Öğrencilerin birçoğu, özellikle de üniversite hayatını başka şehirde geçirecek olanlar kara kara nerede kalacaklarını düşünüyor.

Ev kiralama seçeneği ülke genelinde artan fiyatlar nedeniyle ailelerin dahi bütçelerini zorlarken öğrenciler yurtlara yöneliyor.

Fakat yurt fiyatları da büyük kolaylık sağlamıyor.

Özel yurtlar yüzde yüzün üzerinde zamlanırken Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına başvurular henüz başlamadı.

Bu noktada ortalama yurt fiyatları merak konusu oluyor.

İşte öğrencilerin değerlendirebileceği yurt ve kira seçenekleriyle en düşük ve en yüksek fiyatların olduğu iller...

VELİLERİN VE ÖĞRENCİLERİN MERAKLA BEKLEDİĞİ TABLO

Öğrencilerin üniversite için en çok tercih ettiği illerden İstanbul'da İBB yurtlarına başvurular bugün itibarıyla başladı. İBB yurtlarında yatak kapasitesi bu yıl 2 bin 800'e çıkıyor.

İstanbul'da kiralık ev fiyatlarına gelince, ortalama tutar 8 bin 500 TL civarında yer alıyor. Yurt fiyatları ise 25 bin TL ile 160 bin TL arasında değişiyor.

Ankara'da ortalama kira fiyatları İstanbul'un yaklaşık 2 katı daha düşük. Başkentte ortalama kiralık fiyatlar 4 bin 700 TL bandında. Yurt fiyatları ise 17 bin TL ile 96 bin TL arasında.

Büyükşehirlerden İzmir'de kiralamalar ortalama olarak 6 bin 500 TL civarında iken yurt fiyatları 25 bin TL - 88 bin TL arasında seyrediyor.

Öğrencilerin yoğun olarak tercih ettiği Eskişehir'de ise ortalama 3 bin 300 TL'ye kiralık ev bulunabiliyor. Öğrenci şehrinde yurt tercih etmek isteyenlerin ise 16 bin TL ile 38 bin TL arasında bütçe belirlemesi gerekiyor.

Kocaeli'de okuyacak öğrenciler ortalama tutarı 4 bin TL'lik kiralık evler yerine yurt seçeneğini değerlendirmek isterse 20 bin TL ila 52 bin TL arasında bir bütçeyi gözden çıkarması gerekiyor.

Öte yandan Trabzon öğrencilerin yine çokça tercih ettiği ancak barınma fiyatlarının görece düşüklüğüyle öne çıkan şehirler arasında yer alıyor.

Trabzon'da yaklaşık 3 bin TL'ye kiralık ev, 12 bin TL ile 30 bin TL arasında ise öğrenci yurdu bulunabiliyor.

Aydın'da da yeni dönem için için öğrenci yurtlarında hazırlıklar tamamlandı.

İHA'da yer alan habere göre, il genelinde 2 karma, 6 erkek ve 5 kız olmak üzere toplam 13 öğrenci yurdu bulunuyor.