2023-2024 eğitim-öğretim yılı bugün (11 Eylül) başladı. Bu dönem tüm kademelerde 20 milyon 481 bin öğrenci ve 1 milyon 178 bin öğretmen ders başı yaptı.

İlk ara tatil 10 Kasım’dan itibaren bir hafta sürecek, ilk dönem karneleri 19 Ocak’ta verilecek. Yarıyıl tatilinin ardından okullar 5 Şubat’ta yeniden açılacak, 5 Nisan’da bir haftalık ara tatil olacak. Okullar 14 Haziran’da kapanacak.

BİR ÖĞRENCİNİN GÜNLÜK MALİYETİ 100 TL

Çocuklarını okula gönderecek veliler bu döneme dertli başladı. Veliler, beslenme çantasını, kırtasiye ve ulaşım masraflarını nasıl karşılayacaklarını kara kara düşünüyor.

Öğrenci Veli Derneği’nin (VELİ-DER) açıklamasına göre kıyafet, kırtasiye masrafları 5-6 bin TL’ye yükseldi. Derneğin açıklamasında, “Kantinden beslenme ücretleri geçen yılın en az iki katı olacağını varsayarsak bir öğrencinin günlük harcanması 90-100 liralara çıkması çok olasıdır” denildi.

ÜCRETSİZ YEMEK TALEBİ KARŞILIKSIZ KALIYOR

Veliler, okullarda öğrencilere ücretsiz yemek verilmesi taleplerinde ısrarcı. Derneğin açıklamasında, bir an önce okullarda yemekhanelerin açılması istendi:

“İlk kez Milli Eğitim Şûrası’nda ‘öğrencilere ücretsiz yemek verilsin, temiz içme suyu sağlansın’ şeklinde karar alınmasına karşın, bir türlü hayata geçirilemedi. Gelişim çağındaki bu çocuklarımızın süt içmesi, yumurta, sebze, meyve, protein tüketmesi lazım. Beslenme yetersizliği nedeniyle sağlık sorunu yaşayan çocuklarımızın sayısı her geçen gün artarken okullarda bir an önce yemekhaneler açılarak okul yemeği programı başlatılmalıdır.”

‘Emeklilere müjde gelir mi?’ diye soruldu! Verdiği yanıt... ‘Emeklilere müjde gelir mi?’ diye soruldu! Verdiği yanıt...

Eğitim hakkının veliler için lüks hale geldiğinin söylendiği açıklamada, “Eğitim masrafların artmasının yanı sıra, çocuklarımızın okula kaydını yaptırırken bağış adı altında fahiş ücretler talep edilerek bizlere yaşatabilecekleri en sıkıntılı anları reva görüyorlar” denildi.

EĞİTİM SİSTEMİ İKTİDAR VE MUHALEFET SEÇMENİNİ BULUŞTURDU: “BAŞARISIZ”

Öte yandan yöneylem Sosyal Araştırma Merkezi, “Okullar Açılırken Eğitim Sistemine Bakış” anketinin sonuçlarını yayımladı. Buna göre hem iktidar hem de muhalefete oy verenlerin büyük bir çoğunluğu eğitim sistemini başarılı bulmuyor. Ankete katılanların yüzde 49,2’si eğitim sisteminin “çok kötü”, yüzde 16,1’i “kötü”, yüzde 22,2’si “ne iyi ne kötü” olarak değerlendirdi. Eğitim sisteminin “çok iyi işlediğini” düşünenlerin oranı yüzde 3’te kalırken, 7,3’ü sistem için “iyi” yanıtını verdi.

Ankete katılanların yüzde 87,5’i eğitim sisteminin iyi işlemediğini söyledi. Sistemin iyi işlediğini düşünenlerin oranı Adalet ve Kalkınma Partisi’nde yüzde 20,8’de kalırken, “çok iyi” diyenlerin oranı yüzde 9,2. Yüzde 36’sı “ne iyi ne kötü”, yüzde 13,4’ü “kötü”, yüzde 16,9’u “çok kötü” yanıtını verdi. Cumhuriyet Halk Partililerin yüzde 70,7’si sistemin “çok kötü” olduğunu söyledi.

Ankete katılanların yüzde 63,5’i, son beş yılda eğitim kalitesinin “daha kötü” duruma geldiğini düşünüyor.