CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin aday tanıtım toplantısının ardından, Bursa Nilüfer’de faaliyete açılan Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nin açılış törenine katılıyor.

Müzenin açılış töreninde konuşan Önceki Dönem CHP Milletvekili Ceyhun İrgil, “Bu müze tüm sağlık çalışanlarına armağandır. Tüm sağlık çalışanlarına ithafen yapılmıştır” dedi.

Çalıntı motosikletle hırsızlık yapan kişi yakalandı Çalıntı motosikletle hırsızlık yapan kişi yakalandı

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “Biz de bugün sağlıkla ilgili olarak bir aradayız. Tek fark, bir hastanede değil bir müzedeyiz. Cumhuriyet’in kuruluş yılları her alanda olduğu gibi sağlık alanında zorlu yokluklarla, mücadelelerle, özverilerle geçti. Bunun hikayesini bilmezsek bugünkü kazanımlarımızın değerini de anlayamayız. Sağlık Müzesi bize o hikayeyi anlatacak usul usul.
Elbette çok gururluyuz. Çünkü hayatın her alanında kültürel mirasına sahip çıkan ve müzeler kenti olma yolunda ilerleyen Nilüfer’e bugün bir müze daha kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Erdem, “Şu anda Türkiye’nin en kapsamlı Sağlık Müzesi’nde bulunuyorsunuz. Aslında bu müze Bursa için yeni bir fikir değil. Her şey sevgili Ceyhun’un böyle bir müzeyi hayal etmesiyle başladı. Ancak hayalleri, hele de böylesi bir hayale gerçeğe dönüştürmek hiç de kolay olmadı. Yıllar içerisinde Bursa’nın sağlık tarihiyle ilgili bilgileri, belgeleri parça parça toplayarak müze hayalinin altyapısını oluşturacak koleksiyonunu oluşturdu. Yıllarca emek vererek oluşturduğu koleksiyonunu önce başka bir mekanda izlenime açtı. Ancak o mekanı boşaltmak zorunda kalınca bu kıymetli birikime, Nilüfer Belediyesi olarak biz kucak açtık. Ne de olsa her işin başı sağlık… Ben öncelikle, bu müzeyi Nilüfer’e taşıyarak kentimize kattığı değer için, sevgili Dr. Ceyhun İrgil’e teşekkür ediyorum. Bu müzenin hazırlığı 3 yıl sürdü ve bu süreçte gelen bağışlarla koleksiyon daha da zenginleşti” diye konuştu.

Editör: Seren Ümit