Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi ve özel okullara dağıtımı yapılan ücretsiz ders kitaplarının, bazı özel okullarda öğrencilere dağıtımı yapılmadan veya derslerde hiç kullanılmadan hurda kağıt olarak elden çıkarıldığına dair haberlerin ardından inceleme başlatıldı.

YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

Konuyla ilgili bazı tedbirler alındığı belirtilerek, "Bu fiili işlediği tespit edilen kurumlar hakkında 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunun 7'nci maddesi hükümlerince işlem yapılacaktır. Valiliklere yazılan talimat ile tüm özel okulların 5 Eylül 2023 mesai bitimine kadar 'kitap seçim modülü' üzerinde her sınıf seviyesinde ve ders bazlı olarak kitap taleplerini güncellemeleri istenmiştir. Bu güncelleme ile özel okulların reel taleplerinin yenilenmesi sağlanacaktır. Özel okullar tarafından Bakanlığımızca dağıtılan ücretsiz ders kitaplarının talep edilmesi durumunda, bu kitapların derslerde aktif olarak kullanılması gerektiği talimatı verilmiştir. Bakanlığımızdan ücretsiz ders kitabı talebinde bulunan tüm okulların ders dönemi sonunda bu kitapları il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine teslim etmeleri yazılı olarak kurumlara bildirilmiştir" denildi. 

KİTAPSIZLAR! KAPAĞI AÇILMADAN GERİ DÖNÜŞÜME

Milliyet Gazetesi'nden Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre, MEB yeni eğitim öğretim yılı için devlet ve özel olmak üzere tüm okullara ders kitaplarını ücretsiz olarak göndermeye başladı. Ancak özel okullar, devletin gönderdiği kitapları öğrencilerine okutmayıp kendi belirledikleri kitapları aldırdıkları için devletin milyarlarca kaynağı boşa gidiyor. Öyle ki bazı özel okullar, eğitim öğretim yılı başlamadan, gelen kitapların kapağını dahi açmadan para karşılığında geri dönüşüm tesislerine satıyor. Bazıları ise kitapları depoya kaldırıp satış için yıl sonunu beklemeyi planlıyor. Okullar, devletten bedavaya aldıkları bu kitapları, kilosu 2 TL ile 3.5 TL arasında satarak kâr ediyorlar.

6 TON KİTAP GÖNDERDİLER

Bu geri dönüşüm tesislerinden birini, kitapları satmak isteyen özel okul yöneticisi gibi arayıp yetkililerden bilgi aldık. Birçok kolejin kitabını topladığını söyleyen yetkili, “Daha dün X Koleji’nin kitaplarını topladım, isim olarak referans da verebilirim. Güvenebilirsiniz. 6 ton kitap çıktı. Kitapları alıp direkt imha ediyoruz. MEB ile hiçbir sıkıntı yaşamazsınız, imha ettiğimize dair belge de ayarlarız. Kilosunu 3 TL’den alırım” dedi. Şişli’deki bir başka tesis ise bir kamyon kitaptan aşağısına gelmediğini belirterek “Eski kitapları 3 TL, sıfır kitapları ise kilosu 3.5 TL’den alıyorum” diye konuştu.

Konuyla ilgili bilgi aldığımız, İstanbul’daki bir kolejin sahibi de kitap satışlarını doğruladı ve şu bilgileri verdi: “Biz kitapları alıp okulun ilk günü öğrencilere dağıtıyoruz. Açıkçası hiç kullanmıyoruz, kendi kitaplarımız var. Okulda fazla kitap kalırsa da yıl sonu geri dönüşüme yolluyoruz. Ancak bazı okullar ‘Zaten kullanmıyoruz’ mantığıyla kitaplar gelir gelmez satışını gerçekleştiriyor. Bu kitap yardımının hiç yapılmasına gerek yok, hepsi çöp oluyor. Devlet okullarında da kullanılmıyor.”

İstanbul’da bir devlet okulunun müdürü ise “Kitapları öğrencinin masasında hazır ediyorum. Kitap olmazsa veliler hesabını sorar. Bir veli bile şikâyet etse bu durum ortaya çıkar. O yüzden devlet okullarında dönem başında cesaret eden olmaz. Bazı özel okulların bu işi yaptığını biliyoruz” dedi.

137 MİLYON KİTAP

Ücretsiz ders kitabı dağıtım projesinin başladığı 2003’ten 2021’e kadar 3 milyar 372 milyon ders kitabı dağıtılarak 7 milyar 622 milyon TL harcandı. MEB bu yıl ise 137 milyon 262 bin kitap dağıtacak.

‘İSRAF EDİLİYOR’

Özel okul velilerine de devletin verdiği kitaplar öğrencilere dağıtılıyor mu diye sorduk. Bazıları dağıtıldığını belirtirken bazıları ise kitapların öğrencilere hiç verilmediğini söyledi. Çocuğu özel okulda okuyan bir veli “Bu kitaplar kullanılmıyor. İsraf oluyor, çok yazık. Biz zaten 20 bin TL kitap parası veriyoruz. MEB, özel okullara kitap dağıtmak yerine bu parayla öğrencilere farklı destekler sağlayabilir” dedi.

Döviz kurlarında yukarı yönlü hareket sürüyor Döviz kurlarında yukarı yönlü hareket sürüyor

KİTAP PARASI 25 BİNİ BULUYOR

Özel okullar öğrencilerinden ders kitapları ve yardımcı kaynaklar için ekstra ücretler talep ediyor. Birçok kolejde ders kitabı ücretleri yüzde 150’ye varan oranda zamlandı. Bazı kolejlerde ücretler, 25 bin TL’ye ulaştı.