1 milyon 968 bin 551 araç denetlendi! 1 milyon 968 bin 551 araç denetlendi!

İstanbul’da 1 Mayıs nedeniyle Taksim’e çıkan yollar kapatıldı. CHP lideri Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane’ye geldi. Burada DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile buluşan Özel ve İmamoğlu’nun tüm yasaklara karşı Taksim’e yürümeleri engellendi.

Taksim’e yürümeleri engellenen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Saraçhane demokrasiye ne geniş vurgunun yapıldığı yerdir. Bu insanlar devletine saygılı insanlardır. Ama devletin televizyonu, valisi hakimi milletin karşısına dikilirse millet kazanır. Biz örgütümüz Saraçhane’ye çağırdık. Hedef Taksim meydanıdır. Taksim’i 2010’ların başında halka açıp billboardlarla övünç meselesi haline getirenler şimdi utanç meselesi haline getirdi. Şimdi çıkıp ‘Taksim miting alanı değildir’ diyorlar.

Geçen sene bir tartışma vardı. Taksim gösteri meydanı değildir diyorlardı. Emekçiler de çıkarız diyordu. Böyle bir çatışma varsa mahkemeye başvurulur. Bir mahkeme kararı var. Dün grupta okudum. 2023 Aralık ayında AYM, ‘Türk milleti adına’ başlığıyla yazarak, Taksim’de isteyen herkes bulunabilir diye karar verdi. Anayasa Mahkemesi herkes için bağlayıcıdır emekçiler içindir. Bundan sonra da kimseyi yürütmüyorsanız bu anayasa suçudur. Bugünkü inat, güç aldığı anayasayı inkar etmektir. Ekrem Başkanımız, tüm başkanlarımız inanılmaz emek verdi. Müzakere ediyoruz çağrı yapıyoruz ama yanlışlarından vazgeçmiyorlar.”

“TAKSİM EMEKÇİLERİNDİR”

“Bundan 30 yıl önce yapılan 1 Mayıs kutlamalarında bu meydanda bulunan işçiler sendikalıydı. Biz şunu söylüyoruz; CHP, kimsesizlerin kimsesidir. Sendikasızların sendikasıdır. CHP, sendikalaşmasının önüne set çekilen 100 işçiden 86’sının sendikasıdır. Onların mücadelesi bizim mücadelemizdir. Buradan emekçilere sesleniyoruz: Anayasal hakkınızdır sendikalarınızda örgütlenin. CHP, iktidar olduğunda işçilerin sendikalaşmasının önünde bir engel kalmayacaktır. İşçinin hakkını alacak olan da yoksulluğu ortadan kaldıracak olan da sendikalı mücadeledir. Bayramların bayram gibi kutlanacağı günler yakındır. Taksim bugün özgürleşmezse yarın özgürleşecektir. Taksim emekçilerindir.”

“POLİSLERİMİZE SESLENİYORUM”

“Polislerimize sesleniyorum, Buradaki emekçiler sizi düşman görmüyor. Buradaki emekçiler ne marijinal ne de yasa dışıdır. Buradakiler işçidir emekçidir. Onları düşman görüp onlara müdahale edip yaralanmalarına sebebiyet vermeyiniz. Buradaki herkes kardeştir. Yaşasın 1 Mayıs.”

“ÇATIŞMA OLSUN İSTEMİYORUZ”

Özgür Özel, “Çatışma olsun istemiyoruz” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim tek isteğimiz bayramın bayram gibi kutlanması. Biz çatışma olsun, emekçiler yaralansın biber gazı sıkılsın istemeyiz. Biz kimseyi suç ilememeye davet ediyoruz. Bu toplanma ve irade çok büyük bir kazanımdır.”

“HALK NE DEDİYSE O OLACAK”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise “Son 5 yıldır Saraçhane hak arama noktasına dönüştü. Bugün de ne yazık ki bir hak arama meydanına döndü burası. Saraçhane’de hak arama çalışmaları her zaman başarıyla sonuçlanmıştır Bir gün Taksim de açılacak. Umarım hukuka uygun davranarak böyle bir bayramı yok saymaktan vazgeçerler. Saraçhane’de beş yıldır halk ne dediyse o oldu bugün de umarım öyle olur” dedi.

Editör: Seren Ümit