Siyasetin gündemi yerel seçim adaylarının açıklanmasıyken, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, son dönemde partisiyle ilgili gündem olan birçok iddia ve tepkiye yanıt verdi.

Özel, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin “CHP kurultayında eski başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyenlerin tasfiye edildiğini, partide Kürtlere ve Alevilere kıyım yapıldığını” iddia ederek istifa etmesiyle ilgili de açıklama yaptı.

'ÇOK SAYIDA ALEVİ ADAY GÖSTERDİK'

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’a konuşan Özel, söz konusu iddiaya şöyle yanıt verdi:

“Battal Başkan, uzun süredir yaptığı göreve aday gösterilmemesinin verdiği üzüntüyle - ki bunu anlıyorum - meseleyi nesnel ve tarafsız değil, öznel bir yerden değerlendirmiş. 900 aday açıkladık. Çok sayıda Alevi aday gösterdik. Alevi adaylara bakması lazım. Hangi Kürt’ün tasfiye edildiğini görmüş? Böyle bir şey yok. Aksine kaygı ve endişeye sebebiyet vermeyecek listeler var. Ne Alevi'nin ne Kürt’ün tasfiye olduğu yok. Kendisi “Ben aday gösterilmedim” deyip bunun üzerinden değerlendirme yapmış. Birkaç gün sonra o değerlendirmelerden pişmanlık duyacağını düşünüyorum. Üzüntüsüne veriyoruz. Sonuçta değişim olması lazım.”

1-008.jpgBattal İlgezdi

'KEMAL BEY'İ EN ÇOK DESTEKLEYENLER ADAY'

Özel, eski genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na destek veren isimlerin tasfiye edildiği iddiasına da şu yanıtı verdi:

“Kemal Bey’i en çok destekleyen iki arkadaşımızı Bursa ve Balıkesir’de aday gösterdik. Nereye koyacağız o zaman bu isimleri? İstanbul’da Kemal Bey’i destekleyen Bora Balcıoğlu, ankette önde çıktığı için aday gösterildi. Gülizar Emecan, Bahçelievler’in adayı, kongrede karşımızdaydı. Battal Bey’in aday gösterilmediği gün aday gösterilen 10 kişiden dördü kurultayda karşımızdaki isimdi. Bir tasfiye söz konusu değil. Bu iddiaları, yayınlanan aday listeleri yalanlıyor.

ABD Senatosu’dan F-16 Kararı ABD Senatosu’dan F-16 Kararı

Hatta bana şöyle eleştiriler geliyor: ‘Siyaset bu kadar objektifliği kaldırmaz. Kendine yakın isimleri koymalıydın bazı yerlere. Kılıçdaroğlu’na yakın ve kongrede yanında durmayanları görevlendiriyorsun’ diyorlar. Böyle eleştiriler alıyorum. Battal Başkan da tam tersini iddia ediyor.”

NEBİ HATİPOĞLU'NA TEPKİ: MİLLİ İRADE HIRSIZI

CHP lideri, İYİ Parti'den AK Parti'ye geçip partinin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Nebi Hatipoğlu için de, "Milli irade hırsızı. Sütte leke var, bizim adaylarımızda yok. Ama karşımızda bir sabıkalı var. Hırsızlıktan sabıkalı” ifadelerini kullandı.