Türkiye, 14 Mayıs'ta hem Cumhurbaşkanı hem de milletvekili seçimi için sandık başına gidecek. Yüksek Seçim Kurulu'nda seçim mesaisi devam ediyor. Bugün ittifakların ve siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri bugün saat 14.00'te kurayla belirlenecek.

Detayları CNN Türk muhabiri Alparslan Çınar aktardı; 14 Mayıs pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili süreç işleme devam ediyor. Takvimde her gün önemli bir eşik de geride bırakılmış oluyor. Bugün o seçim takviminde yine kritik bir gün.

Zira bugünkü kura çekimiyle hem ittifakların hem de siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri belirlenmiş olacak. Hatırlayacaksınız... Geçtiğimiz haftalarda YSK'da Cumhurbaşkanı adayları kura çekimiyle yerleri belirlenmiş oldu. YSK'da zaten sürecin başında 36 siyasi partinin seçime katılabileceğini açıklamıştı. Bugün 36 siyasi partiyle ilgili bir kura çekimi olacak.

Ancak şöyle önemli bir detay var; Geçtiğimiz günlerde 4 siyasi parti (Saadet-Gelecek-DEVA-Demokrat Parti) CHP listelerinden seçime gireceklerini açıklamışlardı. Bugün onlar için de kura çekimi olacak, oy pusulalarındaki yerleri belirlenecek.

Ancak yarın yine önemli bir tarih. Şöyle bir bağlantısı var; Milletvekili listelerini teslim etmemeleri halinde oy pusulalarındaki yerlerini otomatikman kaybetmiş olacaklar. O noktadan kaydırılmış olacaklar.

BASIM TARİHİ 19 NİSAN

Cumhurbaşkanı seçimi için oy pusulalarının basımına 12 Nisan'da, milletvekili seçiminde kullanılacak oy pusulalarının basımına ise 19 Nisan'da başlanacak.

SİYASİ PARTİLER LİSTELERİNİ 9 NİSAN'A KADAR TESLİM EDECEK

İttifaklar ve siyasi partiler, milletvekili aday listelerine ilişkin çalışmalarını 9 Nisan Pazar gününe kadar tamamlayacak.

Hazırlanan milletvekili aday listeleri saat 17.00'ye kadar YSK'ya teslim edilecek.

Bağımsız milletvekili adaylığı başvurusu için de son gün yine pazar günü olacak. Yüksek Seçim Kurulu aynı gün partilerin aday listelerini incelemeye başlayacak. 19 Nisan'da da Yüksek Seçim Kurulu milletvekili kesin aday listelerini ilan edecek.

GÜMRÜK KAPILARINDA VE YURT DIŞINDA OY VERME İŞLEMİ

Gümrük kapıları ile yurt dışında oy verme işlemi ise 27 Nisan'da başlayacak.