Bursa’da;
Siyasi partilerin milletvekili aday listeleri üzerindeki tartışmalar için için sürüyor.

Keza;

AK Parti’de 2, (Mustafa Varank-Efkan Ala) CHP’de 1 (Cemalettin Kani Torun) ve İYİ Parti’de de 1 (Sevinç Atalay) olmak üzere toplam 4 adayın Bursa’da yaşamıyor olmasının konuşuluyor olmasının yanı sıra, listelerde dengenin tutturulamamış olması da bu durumu kamçılıyor.

MHP’nin aday tanıtım töreninin ardından AK Parti’nin tanıtımı 14 Nisan cuma günü, CHP’nin aday tanıtım töreni de 15 Nisan cumartesi günü Merinos’ta gerçekleştirilecek.

Bu arada;

Partilerin Bursa milletvekili adayları ile Bursa’ya getirilen ithal adaylar kadar Bursa’nın ihraç milletvekili adayı da siyaset kulislerinin bir başka konuşulan konusu.

Malum;

Bursalı eski Bakan Faruk Çelik, partisi tarafından Artvin’de görevlendirildi.

Geçmişte;

Devlet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevlerinde uzun süre bulunan Faruk Çelik, iki dönem de Şanlıurfa milletvekili olarak görev yapmıştı.

Hatırlanacaktır;

Bülent Arınç’ın Manisa’dan Bursa’ya kaydırıldığı dönemde Faruk Çelik de sürpriz bir şekilde Şanlıurfa’ya gönderilmiş ve gösterdiği başarısıyla bu şehirdeki HDP hegemonyasını kırarak bir ilki gerçekleştirmişti.

Faruk Çelik;
Uzun bir süredir aktif siyasetin içinde değildi.

Hatta;
14 Mayıs seçimi için milletvekili adaylığı başvurusu yapmayı da düşünmüyordu.

AK Parti Genel Merkezi, bünyesinde bulunan Araştırma Geliştirme ve Eğitim Başkanlığı aracılığıyla Çelik’in de aralarında bulunduğu partinin deneyimli isimlerini sahaya sürmüştü bir süre önce.

Sonrasında da Çelik’e farklı kentlerde görevler verilmişti.

Çelik;

Hem “Türkiye Yüzyılı” programını anlatıyor hem de AK Parti’nin 2023 seçimine ilişkin bakışını aktarıyordu illerde.

Nitekim;
Beklendiği gibi de olmuş, aday adaylığı süreci başladığında herhangi bir başvurusu olmamıştı.

Ancak;

AK Parti Genel Merkezi’nin elinde de bir takım veriler ve yoklamalar vardı.

Bunlardan biri de Artvin’e yönelikti.

Artvin küçük bir şehir.

Sadece iki milletvekili var.

Biri CHP’den, diğeri de AK Parti’den.

Eldeki yoklamalar;

14 Mayıs seçiminde CHP’nin bu sayıyı 2-0 yapacağı yönünde.

Bu yansımaların sebebi olarak da Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı nedeniyle bölgede oluşan bazı olumsuzluklar gösteriliyor.

Keza;

Bazı yerleşim yerlerinin su altında kalması, kamulaştırma ve taşınma işlemleriyle oluşan bazı sorunların, halkın siyasi düşüncesine de yansıdığı konuşuluyor.

Keza;

AK Parti’nin Artvin milletvekili Ertunç Erkan Balta’nın uzun süredir oluşan bu olumsuzları önleyemediği ve durumun kamuoyu yoklamalarına da yansıması nedeniyle yeni dönem için aday gösterilmediği de belirtiliyor.

Bu nedenle de;

Varank da ucundan bi tutarsa Bursa bu büyük taşınma ile nefes alır Varank da ucundan bi tutarsa Bursa bu büyük taşınma ile nefes alır

Bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından, bölgedeki bu olumsuzluğun giderilmesi ve artıya çevrilebilmesi için aslen Artvinli olan Faruk Çelik’e özel bir görev verildiği konuşuluyor.

Açıkçası;

Eski görev bölgesi olan Şanlıurfa ile adı zaman zaman yine anılıyordu ama geçtiğimiz Pazar günü listeler YSK’ya verildiğinde Faruk Çelik’in adını Artvin listesinin başında görünce bizler de pek çok kişi gibi şaşırmadan edemedik.

Sonrasında da;

Bu görevlendirme ve gerekçesini, Artvin’de bir süredir AK Parti aleyhine yaşandığı konuşulan oy kaybı olarak duyduk.

Şanlıurfa’nın ardından Artvin’de de milletvekili adayı olarak görevlendirilmesiyle partinin “görev adamı” haline dönüşen Bursalı eski bakan Faruk Çelik’i şimdi de memleketinde zor bir görev daha bekliyor.

Çelik’in rakibi ise yine CHP’den.

CHP’nin hali hazırdaki milletvekili olan Uğur Bayraktutan, partisi tarafından Artvin’de yine listebaşı adayı olarak gösterildi.

Ve bu kez CHP’nin hedefi, AK Parti’yi ekarte ederek seçimde 2-0 yapmak.

Çelik;
Bizzat lideri Erdoğan’dan aldığı talimat sonrasında, hafta başında Artvin’e gitti.

Yarın da AK Parti’nin Arhavi’de aday karşılama töreni yapılacak.

Açıklamasında;

“Milletimize hizmet yolculuğumuzda, Bursa ve Şanlıurfa milletvekilliğindin sonra Sayın Cumhurbaşkanımız’ın takdirleriyle Türkiye Yüzyılı’nı inşa edeceğimiz 28. Dönem milletvekilliği seçiminde, memleketim, doğduğum ve çocukluğumun geçtiği güzel şehir Artvin’imizden aday gösterildim” diyen Faruk Çelik, şimdi 30 gün süresince orada adeta kamp kuracak.

Gözlemlediğimiz kadarıyla;

Şanlıurfa’daki gibi Artvin’de de görevi hiç kolay değil.

Bursa’nın diğer şehirlere son dönemlerde “ihraç ettiği” tek siyasi ismi olan Faruk Çelik, AK Parti’nin, zor maçlarda oyuna sonradan kurtarıcı olarak sokulan forveti gibi oldu.