İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde rahatsızlandığı ve tıbbi gözetim altında tutulduğu haberi dünyayı hareketlendirmişti. Kraliçe’nin ölüm haberi Buckingham Sarayı’ndan yapılan resmi açıklamayla duyuruldu. İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan kişisi unvanına sahip Kraliçe 2. Elizabeth’in ardından ise oğlu 3. Charles kral oldu. Canlı yayınlanan törenle 3. Charles resmen İngiltere Kralı oldu.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in 96 yaşında hayatını kaybetmesi dünya basınında geniş yankı uyandırdı. İngiltere Kraliçesi için yas tutarken bir yandan da tahtın ilk varisi 3. Charles’ı kral olarak selamlamak için resmi töreni takip etmeye başladı. Cenaze hazırlıkları devam ederken Kral 3. Charles ve Kraliçe eşi Camilla, Kraliçe Elizabeth’in vefatından sonra ilk kez İskoçya’daki Bolmoral Kalesi’nden Londra’ya dönerken görüntülenmişti. Cuma akşamı başkent Londra’ya dönen Kral 3. Charles bugün resmen kral ilan edildi.

RESMİ TÖREN DÜZENLENDİ

Kral 3. Charles Cuma akşamı ulusa seslenmek için ilk televizyona çıktı. Konuşmasında annesinin vefatından dolayı derin üzüntü duyduğunu dile getiren Kral 3. Charles, “Kraliçe’nin kendisinin de sarsılmaz bir şekilde bağlı olduğu gibi ben de Tanrı’nın bana bahşettiği kalan zamanımda, ulusumuzun kalbinde yer alan anayasal prensiplere bağlı olacağım sözünü veriyorum” dedi.

Yargıtay'dan flaş dersane kararı Yargıtay'dan flaş dersane kararı

İngiltere’nin yeni Kralı 3. Charles, bugün ise Türkiye saati ile 12'de St James Sarayı'nda düzenlenen törenle resmen kral ilan edildi. Törene 3. Charles'ın oğlu Galler Prensi William da katılması bekleniyor. Yaklaşık bir saat sürecek olan törenin ardından, 3. Charles'ın hükümdarlık ilanı sarayın balkonundan okunacak. Ardından ise Kral 3. Charles Başbakan Liz Truss ve kabine üyeleriyle bir araya gelecek.