banner62

banner59

banner24

banner19

banner54

banner27

banner43

Uzmanlar tek tek sıraladı! Bağışıklığı güçlendirmek için bunlara dikkat

Bilim insanları, dünya genelinde corona virüs kısıtlamalarının kaldırılması nedeniyle son aylarda grip, soğuk algınlığı ve norovirüs gibi kış hastalıkları vakalarının arttığını açıkladı. Covid-19 tedbirleri nedeniyle, birçok bulaşıcı hastalığın son yıllarda durma noktasına geldiği, ancak "bağışıklık borcu" adı verilen durum nedeniyle, Covid-19 dışındaki diğer enfeksiyonların hızla arttığı konusunda uyarı yapıldı. Bununla birlikte doktorlar, hem Covid-19'a hem de diğer kış hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için önerilerde bulundu. İşte Akdeniz diyetinden, yemeklere sarımsak eklemeye, ekşi mayalı ekmek tüketiminden çinko takviyesine uzmanların tavsiyeleri...

SAĞLIK 23.11.2021, 15:09
Uzmanlar tek tek sıraladı! Bağışıklığı güçlendirmek için bunlara dikkat

Akdeniz diyeti, yiyeceklere ezilmiş sarımsak eklemek ve C vitamini dozunu artırmak bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

İngiltere'de yer alan Sussex Üniversitesi'nde immünolog ve “Immunity: The Science of Staying Well”  adlı kitabın yazarı olan Dr Jenna Macciochi, "Covid-19  enfeksiyondur ve hiçbir yaşam tarzı müdahalesi sizi yenilmez yapmaz. Ancak yapabileceğiniz birçok küçük şey var. Bunlar bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir” dedi.

T HÜCRELERİ BAĞIŞIKLIKTA ÇOK ÖNEMLİ BİR ROL OYNUYOR

Bununla birlikte Dr. Macciochi, Covid-19’a karşı bağışıklıkta tek savunmanın antikorlar olmadığını belirterek, T hücrelerinin önemine dikkat çekti. T-hücreleri de enfekte olmuş hücreleri öldürerek bağışıklık savunmasında önemli bir rol oynuyor. B hafıza hücreleri ise hızla yeni antikorlar üretilmesini sağlıyor.

Dr. Mariachi ve diğer bilim insanları  Covid-19 ve kış virüslerine karşı vücudun zinde tutulmasını sağlayan önerilerde bulundu. Bu yıl soğuk algınlığı ve grip gibi diğer kış virüslerinde artış beklediklerini belirten uzmanlar şunları önerdi:

1. YAŞINIZ KAÇ OLURSA OLSUN DİKKATLİ OLUN

Şu anda grip için aşı geliştiren viral bir immünolog olan Dr. Ross Walton, çoğu insanın bağışıklık sistemlerinin aslında genç yaşlardan itibaren düşüşe geçtiğini söyledi. 

Walton, “Timus beziniz, vücudun T hücrelerinin (enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücreleri) üretildiği yerdir ve bu bez  20'li yaşlarda körelmeye başlar. Ancak bu, herkesin dikkatli olması için tek neden değil.  Sağlıklı ve genç insanların  daha savunmasız birini öldürebilecek bir enfeksiyonu yaymaktan kaçınmak için Covid-19 ve diğer enfeksiyonlardan korunma sorumluluğu bulunuyor” dedi.

2. ELLERİNİZİ BOL SUYLA YIKAYIN

Dr. Macciocchi, pandemi esnasında hijyenik bir el yıkamanın sabunun türünden daha çok kullanılan su miktarına bağlı olduğunu belirterek, “Ilık su daha iyidir, ancak ellerinizi ovuştururken bolca su dökmek, kullanılan sabun miktarından çok daha önemlidir. Gerçekten de, antivirüs öldürücü olmadığı sürece, antibakteriyel sabun zaten corona virüsü öldürmez. Jellere gelince, yüzde 60 alkol arayın, çünkü bunun antibakteriyel ve anti virüs önleyici etkisi olacaktır. Ancak elleriniz çok kirli veya yağlıysa hiç işe yaramazlar” diye konuştu.

3. RENKLİ BİR AKDENİZ DİYETİNİ TAKİP EDİN

Dr. Claire Bailey, farklı renkli meyve ve sebzelerden zengin, düşük karbonhidratlı bir Akdeniz diyeti uygulamanın, vücudun enfeksiyonla savaşmak için ihtiyaç duyduğu çok çeşitli antioksidan ve anti-inflamatuar elde etmesi çin için en iyi şansı vereceğini aktardı. 

Dr. Bailey, “Tabağınıza ne kadar çok renk eklerseniz, o kadar fazla besin alırsınız. Sindirim sisteminizdeki sağlıklı bakterileri besleyen ve enfeksiyonla savaşmak için çok önemli olan temel lif içerdiğinden, meyve ve sebzeleri bütün olarak tüketin. Özellikle, brokoli, kırmızı biber ve yaban mersinini tavsiye ederim” dedi.

4. SEMPTOMLAR YAŞAMAYA BAŞLARSANIZ C VİTAMİNİ DOZUNU ARTIRIN

Dr. Macciocchi, “C vitamininin enfeksiyonu önlediğini gösteren çok az kanıt var, ancak çalışmalar,C vitamininin soğuk algınlığı  semptomların süresini kısaltabileceğini gösteriyor. Bağışıklık hücrelerimiz enfeksiyonla savaşmak için çok çalıştıklarında C vitaminine yüksek ihtiyaç duyarlar, bu nedenle kendinizi semptomlarla bulursanız, C vitamini dozuna başlamanın tam zamanıdır” dedi.

Bununla birlikte Dr. Macciocchi, C vitaminin tek kaynağının portakal, mandalina ve limon gibi turunçgiller olmadığını belirtti. Aynı zamanda kivi, kırmızı biber, ıspanak, karnabahar ve Brüksel lahanasının yanı sıra sakatların da yüksek C vitamini oranlarına sahip olduğunu söyledi. 

5. UYKUNUZA DİKKAT EDİN

Dr. Macciocchi, “Yeterli uyku, tüm bağışıklık sisteminin temelini oluşturur. Eğer uyumuyorsanız, başka hiçbir yaşam tarzı önlemi işinize yaramaz. Çünkü, biz uyurken melatonin hormonu yeni bağışıklık hücrelerini uyarır” dedi.

Uzmanlar, ideal uykusu süresinin 6 ile 9 saat arasında olması gerektiğini belirtiyor. 

6. GÜN BOYUNCA EGZERSİZ YAPIN VE KAS İNŞA EDİN 

Dr. Macciocchi, “Düzenli ve sıklıkla egzersiz bağışıklığın anahtarıdır. 'Gün boyu hareket, uyarılmak için harekete ve kaslara ihtiyaç duyan bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Kaslar,  timus bezinde  çalışan ve biz yaşlandıkça azalan kimyasallar üretir.Yürüme gibi basit egzersizden faydalanacak olan sadece kaslarınız değildir. Düzenli egzersiz, bağışıklık yaşınızı düşürmenize ve bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur” diye konuştu. 

7. GÜNDE  İKİ LİTRE SU İÇİN

Dr. Macciocchi, “Hidrasyon kritik derecede önemlidir, ancak büyük ölçüde gözden kaçırılır. Pek çok metabolik işlev buna bağlıdır. Gerçekten de, susuz kalırsanız, solunum yolunuzdaki mikropları yakalayan ve virüslerin hücrelerinize girmesini engelleyen mukus tabakası zarar görebilir” dedi. 


Bilim insanları günde en az sekiz bardak su içilmesini öneriyor. Çay ve kahve idrar söktürücü olduğundan, (yani vücudun idrar yoluyla su atmasını hızlandırırlar), günlük sı tüketimi ihtiyacında etkisiz kabul ediliyor. 

8. EKİNEZYA VİRÜSLERLE SAVAŞMAYA YARDIMCI OLABİLİR

Dr. Walton'ın ekibi, ekinezya ttüketen çocuklarda soğuk algınlığı insidansının azaldığını ve çocukların üşüttükten sonra aldıkları ikincil solunum yolu enfeksiyonlarının sayısında bir azalma olduğunu tespit eden çalışmalar yaptı. Bu, bitkinin hem önleyici bir önlem olarak  hem de semptomlar ortaya çıktığında işe yarayabileceğini gösteriyor. 
 

Diğer taraftan, Viral Research, adlı dergide yayımlanan  2020 tarihli bir farklı bir çalışma da dahil olmak üzere ekinezyanın etkinliğini gösteren bir dizi bilimsel kanıt bulunuyor. 25 adet yayınlanmış bilimsel araştırmada, ortak olarak ekinezyada birçok farklı aktif bileşenin bulunduğuna ve virüsleri izole edebildiğine dikkat çekiliyor.

9. YETERLİ MİKTARDA D VİTAMİNİ ALIN

7 bin 400 kişiyi kapsayan 16 klinik araştırmadan elde edilen veriler, D vitamini takviyesi almanın grip ve zatürre dahil  olmaz üzere, en az bir solunum yolu enfeksiyonu yaşama riskini üçte bir oranında azalttığını gösteriyor. 2017'de British Medical Journal'da yayımlanan ve 14 ülkeden yaklaşık 11 bin kişiye içeren farklı bir araştırma da benzer bulgulara ulaştı.  D vitamini takviyelerinin akut solunum yolu enfeksiyonu riskini, plaseboya kıyasla yüzde 11 azalttığını gösterdi.

10.  ÇİNKO KULLANIN

Dr. Macciochi, “İnsan vücudu çinko üretemez, bu nedenle besinlerle alınması gerekir. Çünkü vücudumuzda yüzlerce reaksiyonda rol oynar ve enfeksiyonla savaşmak için son derece önemlidir. Kış aylarında fazladan çinko almanın enfeksiyonu önlemede yardımcı olduğuna dair bazı kanıtlar var, ancak çinko toksisiteye neden olabileceğinden fazlası iyi değil. Bu yüzden gerekli tahlilleri yaptırıp, doktorunuza danışmalısınız” dedi. 
 

Çinko kaynakları arasında ise kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri, baklagiller, tohumlar ve bitter çikolata yer alıyor. 

11. EKŞİ MAYALI EKMEK VE BAĞIRSAK DOSTU LİFLER YİYİN

Sağlıklı bir bağırsak, bağışıklık sisteminin corona virüs veya diğer enfeksiyonlarla savaşmak için sahip olduğu en iyi şansı oluşturuyor.

Dr. Macciochi, “Bağırsak bakterileriniz, mikrobiyomunuz, bağışıklık için çok önemlidir. Bunlar yediklerinizi sindirmenizi sağlar ve bağışıklık sistemimiz için yararlı olan "post-biyotikler" olarak bilinen metabolitler üretir. Ancak bağırsaklarınızı mutlu etmek sadece kimchi, lahana turşusu, kombucha ve kefir  gibi modaya uygun fermente edilmiş yiyecekleri yemekle sınırlı değildir” dedi.

Macciochi, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Ancak daha da önemlisi, bu sağlıklı böcekleri besleyen ve onları büyümeye teşvik eden lifli gıdaları almaktır. Ekşi maya, mikrobiyomunuz için yiyebileceğiniz en sağlıklı şeylerden biridir ve fermente edilmiş liflerin en iyisi olan harika bir kaynaktır.”

12. YEMEKLERİNİZE EZİLMİŞ SARIMSAK EKLEYİN

Dr Macciocchi, sarımsağın antibakteriyel, antienflamatuar ve antimikrobiyal etkilere sahip olan allisin adı verilen bir bileşik içerdiğini açıkladı. Ancak bu maddenin sadece sarımsak ezildiğinde ve yemek pişirmede kullanılmadan önce bir süre dinlenmeye bırakıldığında ortaya çıktığını söyledi. 

13. BESLENMENİZE DOĞAL İLTİHAP ÖNLEYİCİLERİ DAHİL EDİN

Dr. Macciocchi, son olarak, insanlara, li C ve D vitaminleri ile çinko kaynaklarının yanı sıra, yiyecek ve içeceklere zerdeçal ve matcha gibi maddelerin eklenmesini tavsiye etti. 

Macciocchi, “Covid-19 , vücudunuzda aşırı miktarda sitokin üretimine neden olur ve bu da vücuttaki iltihabı artırır. Ardında akciğer dokusunda ağır hasar meydana gelebilir, hatta ölüme neden olabilir” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner25
11
parçalı bulutlu
banner47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 13 30
2. Man City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. West Ham 13 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. M. United 13 18
9. Brighton 13 18
10. Leicester City 13 18
11. Brentford 13 16
12. Crystal Palace 14 16
13. Aston Villa 13 16
14. Everton 13 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 13 14
17. Watford 13 13
18. Norwich City 14 10
19. Burnley 12 9
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 33
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
banner29