Slovakya Başbakanı Robert Fico’ya düzenlenen silahlı saldırı anına ait görüntüler ortaya çıkarken, saldırganın 71 yaşındaki Slovakyalı şair ve aktivist Juraj Cintula olduğu belirtildi.

Görüntülerde, Cintula’nın, güvenlik bariyerinin arkasındaki vatandaşlara yaklaşan Fico’ya defalarca ateş ettiği ve Fico’nun yere düştüğü görüldü.

Saldırının ardından gözaltına alınan Cintula’nın sorgusu sırasında, “Hükümetin politikalarını beğenmiyorum” ve “Medya yok edildi. Slovakya Radyo ve Televizyonu’na niçin saldırıldı? Medya neden işlevsiz bırakıldı?” dediği kaydedildi.

SALDIRININ MOTİVASYONUN SİYASİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Slovakya İçişleri Bakanı Matus Sutaj Estok ve Savunma Bakanı Robert Kalinak, Fico’nun Bansk Bystrica’da kaldırıldığı hastanede ortak basın toplantısı düzenledi. Kalinak, Fico’nun hala ameliyatta olduğunu ve yaşam mücadelesi verdiğini belirterek, Fico’nun durumunun “gerçekten ciddi” olduğunu ve “durumun kötü” olduğunu aktardı. Kalinak, Fico’nun ameliyatında 3 saatin geride kaldığını ve her şeyin doktorların elinde olduğunu açıkladı.

Estok ise, saldırının motivasyonunun siyasi olduğundan şüphelendiklerini belirterek, vatandaşlar ve medyayı, saldırı sonrasında nefret içerikli paylaşım ve eylemlerden kaçınmaya davet etti. Estok, saldırganın 5 el ateş ettiğini ve Fico’nun karnından vurulduğunu söyledi.

‘BÜYÜKELÇİLİĞİMİZ, SLOVAKYA HÜKÜMETİ İLE YAKIN TEMASTA VE YARDIMA HAZIR’

Suikast girişiminin ardından bir yazılı açıklama yayınlayan ABD Başkanı Joe Biden, “Slovakya Başbakanı Robert Fico’ya saldırı haberi ile telaşlanmış durumdayım. Jill ile birlikte acilen şifa bulması için dua ediyoruz. Düşüncelerimiz, ailesi ve Slovakya halkı ile birlikte. Bu korkunç şiddet eylemini kınıyoruz. Büyükelçiliğimiz, Slovakya hükümeti ile yakın temasta ve yardıma hazır” dedi.

TEPKİLER GECİKMEDİ

Slovak Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova, “acımasız” olarak nitelediği saldırıyı kınadı, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Çekya Başbakanı Petr Fiala da Fico’nun vurulması haberinin şok edici olduğunu söyleyerek, acil şifa diledi.

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Slovakya’dan gelen haberlerin düşüncelerinin Fico ile olduğunu söyledi.

Macaristan Başbakanı Victor Orban, sosyal medya platdormu X’te yaptığı açıklamada, “Dostum, Başbakan Robert Fico’ya yönelik menfur saldırı karşısında derin bir şok yaşadım” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Şiddetin Avrupa siyasetinde yeri yok” açıklamasını yaptı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, “Korkunç haberi duyunca şok olduk, tüm düşüncelerimiz Fico ve ailesiyle” diye konuştu.

Okulda düştüğü söylendi, gerçek ortaya çıktı! Okulda düştüğü söylendi, gerçek ortaya çıktı!

ERDOĞAN: ŞİDDETLE KINIYOR, ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından saldırıyı kınadı.

Erdoğan, yaralanan Başbakan Fico’ya ve Slovakya halkına geçmiş olsun dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Slovakya Başbakanı Robert Fico’ya yönelik gerçekleştirilen menfur suikast girişimini şiddetle kınıyor, saldırıda yaralanan Sayın Fico’ya acil şifalar diliyorum.

Slovakya halkına ve hükûmetine, ülkem ve milletim adına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

BIDEN: BU KORKUNÇ ŞİDDET EYLEMİNİ KINIYORUZ

ABD Başkanı Joe Biden, , yazılı bir açıklama yaparak Slovakya Başbakanı Robert Fico’nun uğradığı silahlı saldırıyı kınadı.

Biden açıklamasında, “Jill ve ben, Başbakan Fico’nun acil şifa bulması için dua ediyoruz, kalbimiz ailesi ve Slovakya halkı ile beraber. Bu korkunç şiddet eylemini kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Biden ayrıca, Slovakya’daki ABD büyükelçiliğinin ilgili makamlarla temas halinde olduğunu ve gerekmesi halinde bu ülkeye desteğe hazır olduklarını da belirtti.

PUTİN: FİCO’NUN HAYATINA KASTEDİLDİĞİNİ BÜYÜK BİR ÖFKEYLE ÖĞRENDİM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Slovakya Başbakanı Robert Fico’ya düzenlenen suikast girişimi hakkında açıklamalarda bulundu.

Putin, “Slovakya Başbakanı Robert Fico’nun hayatına kastedildiğini büyük bir öfkeyle öğrendim. Bu iğrenç suç haklı gösterilemez. Robert Fico’yu cesur ve sağlam fikirli bir adam olarak tanıyorum. Bu niteliklerinin bu zor duruma dayanmasına yardımcı olacağını ümit ediyorum. Lütfen kendisine en içten desteğimin yanı sıra hızlı ve tam anlamda sağlığına kavuşma dileklerimi iletin.” dedi.

‘DEMOKRASİNİN ALTINI OYMAKTIR’

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen “alçakça saldırıyı” şiddetle kınadı ve şunları söyledi: “Bu tür şiddet eylemlerinin toplumumuzda yeri yoktur ve en değerli ortak değerimiz olan demokrasinin altını oymaktadır.”

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte de X’e yaptıkları açıklamalarda haber karşısında şok olduklarını ifade ettiler.

Michel, “Hiçbir şey şiddeti ya da bu tür saldırıları haklı gösteremez” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, “Şiddetin herhangi bir ülkede, biçimde ya da alanda norm haline gelmemesi için her türlü çaba gösterilmelidir” şeklinde bir X paylaşımı yaptı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Fico’nun vurulması karşısında “dehşete düştüğünü” söyledi.

Editör: Zehra Ceviziş