Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı canlı yayında ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek, asgari ücret konusuna da değindi.

Türkiye'nin asgari ücretini ekonomik açıdan eş değer ülkelerle kıyaslayan Şimşek, ücretin ülkemizde düşük olmadığını söyledi.

"Asgari ücrette AK Parti döneminde dolar bazında ciddi bir artış yapıldı"

Şimşek şöyle konuştu:

"Son 20 yılda Türkiye'de asgari ücreti reel olarak yüzde 5,5 artırmışız. Türkiye'nin reel büyümesi ise yüzde 5,4. 90'lı yıllarda 100 dolar civarında kalan asgari ücrette AK Parti döneminde dolar bazında ciddi bir artış var.

Rus fenomen, Türkiye’de öldü! Rus fenomen, Türkiye’de öldü!

Asgari ücret artışı yüzde 49. İlk 6 aydaki enflasyon yüzde 20'lerde olacak. Yıl sonunda da MB'nin üst bandı yüzde 42. Böyle dahi kalsa büyümeden daha fazla bir asgari ücret karşılığına tekabül ediyor.

"Türkiye'de asgari ücret düşük değildir"

Asya'daki ülkelere, EndonezyaFilipinlerTayland'a bakın, bir de Latin AmerikaBrezilyaŞiliKolombiya, Avrupa'da BulgaristanMacaristan, ile karşılaştırın. Polonya hariç, gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek asgari ücret bizde. Türkiye'de asgari ücret düşük değildir!"

"Geçim sorunu var ama biz refahı artıracağız"

Geçim sorunu var mı? Tabii ki olacak, kolay değil. Ancak biz refahı artıracağız.

İşletmelerimiz, şirketlerimiz tabii ki bunun çok üzerinde verebiliyorsa verebilmeli. Biz asgari ücreti vergi dışı bırakmışız. Bu sene bütçeye maliyeti 670 milyar TL'nin üzerinde.

Bu sene EYT'nin finansman maliyeti dahil 724 milyar TL. Biz 37-38-39-40'lı yaşlarda vatandaşlarımızı emekli etmeseydik...

Bütçeden bu ödemeleri yapmak zorundayız, bunu da borçlanmak zorundayız. EYT'yi meydanlarda muhalefet pohpohladı.

"Bütün kesimlerin bir süre sabır göstermesi lazım"

Alım gücü düşmüyor çünkü enflasyon yavaşlayacak. Türkiye bu dengesizlikleri giderdikçe alım gücü artacak. Ancak kolay değil. Kolay olsaydı 80'li, 90'lı yıllarda düşürürlerdi. 2000'li yıllarda AK Parti hükümetleri bunu yaşardı. Şimdi sabırla bunu yeniden düşüreceğiz. Şirketlerimiz daha ucuza borçlanacak, vatandaşımızın alım gücü artacak ancak bütün kesimlerin bir süre sabır göstermesi lazım.

Kaynak: ENSONHABER