İstanbul Fatih'te gerçekleşen bir trafik kazasında motokurye Yunus Emre Göçer'e arkadan çarparak ölümüne neden olduğu iddia edilen Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Mohammed Hassan Sheikh Mohamud hakkında yeni gelişme yaşandı. Göçer'in eşi Öznur Göçer'in soruşturma aşamasında şikayetini geri çekmesinin ardından, İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 16 Ocak Salı günü görülecek duruşma öncesinde, Mohammed Hassan Sheikh Mohamud Türkiye'ye geldi ve duruşmada ifade verdi. Tercüman eşliğinde eski savunmalarını tekrarlayan Mohamud'un ifadesi alındıktan sonra üzerindeki yakalama kararı geri alındı ve yurt dışı yasağı kaldırılarak serbest bırakıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rezillik diz boyu Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rezillik diz boyu

6 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 30 Kasım 2023 tarihinde Kennedy Caddesi'nde meydana gelen kazada Mohamud'un kullandığı aracın Yunus Emre Göçer'in motosikletine çarpması sonucu Göçer'in ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldığı ve daha sonra hayatını kaybettiği belirtiliyor. İddianamede, Mohamud'un "Taksirle ölüme neden olma" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi talep ediliyor.,

NE OLMUŞTU?

30 Kasım Perşembe Günü öğlen saatlerinde Fatih'te meydana gelen kazada Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlunun karıştığı kazada yaralanan motosikletli kurye Yunus Emre Göçer kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Göçer’in ölümüne sebep olan Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu hakkında, Adli Tıptan raporun geldiğini söyleyerek, “Araç sürücüsünün asli kusurlu ve motosikletli kuryemizin de tali kusurlu olduğu yönünde ikinci Adli Tıp raporu geldi. Bu raporlar çerçevesinde dava açılacaktır ve kovuşturma devam edecektir” açıklamasını yapmıştı.

Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlunun Türkiye’ye gelip ifade vermesini beklediğini aktaran Tunç iddianamenin hazırlanacağını şu sözlerle aktarmıştı: “Bilirkişi raporu çerçevesinde önümüzdeki birkaç gün içerisinde iddianame hazırlanacaktır. Tahmin ediyoruz ki yakın bir zamanda ilgili şahıs yurt dışından gelip ifadesini verecektir. Bu noktada özellikle Dışişleri Bakanlığımızın da görüşmeleri oldu ve yakın zamanda bu süreç gerçekleşecektir.”

Editör: Harun2 Kot