"Mika Can Raun" ismiyle tanınan sosyal medya fenomeni Mikail Can Kurnaz'ın, Türk Lirası'nı klozete attığı görüntüler gerekçe gösterilerek "Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret" ve "Devletin Egemenlik alametlerini alenen aşağılama" suçları kapsamında yürütülen soruşturma tamamlandı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Kurnaz'ın 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

Sosyal medya hesabından 100 lirayı klozete attığı anlara ait görüntüleri paylaşan sosyal medya fenomeni Mikail Can Kurnaz (Mika Can Raun) hakkında yürütülen soruşturmada Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede tamamlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sosyal medyada Mika Can Raun olarak tanınan şüpheli Mikail Can Kurnaz’ın herkese açık olarak kullandığı sosyal medya hesabından 21 Ekim tarihinde 100 liralık banknotu göstererek önce önünde bulunan alana bıraktığı, devamında ise elleriyle klozeti gösterdiği ve tekrar eline aldığı 100 liralık banknotu bu kez klozete doğru attığı, ardından da sifona bastığı görülen bir video paylaştığı anlatıldı.

"ETKİLEŞİM OLSUN DİYE"

Şüpheli Mika Can Raun savunmasında, 100 liralık banknotu tuvalete atmadığını yere bıraktığını, takipçileri ile etkileşim olsun diye böyle bir şey yaptığını, paylaşımlarının suç oluşturmadığı, 1 saat sonra videoları kaldırdığını söyledi.

Arka Sokaklar'ın kanalı mı değişiyor? Arka Sokaklar'ın kanalı mı değişiyor?

HAPİS CEZASI İSTENDİ

İddianamede şüpheli Mika Can Raun’un "Atatürk’ün manevi varlığına ve devletin egemenlik alameti olan Türk bayrağına yönelik onur kırıcı kastı ile hareket ettiği" belirtildi. Mika Can Raun’un 100 liralık banknotu klozete atmakla, "Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret ve Devletin Egemenlik alametlerini alenen aşağılama" suçlarını işlediği kaydedildi. Mika Can Raun’un, "Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret" ve "Devletin Egemenlik alametlerini alenen aşağılama" suçlarından 2 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

NE OLMUŞTU?

Kısa süre önce yayınladığı 100 Türk Lirası'nı klozete attığı görüntüler gerekçesiyle gözaltına alınan Kurnaz, emniyetteki işlemlerinin ardından 'Devletin Egemenlik Alametlerini Aşağılamak' suçlamasıyla Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na sevk edilmişti.

Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Mikail Can Kurnaz hakkında “yurt dışına çıkış yasağı” şeklinde adli kontrol hükmü uygulayarak, serbest bırakılmasına karar vermişti.