moğlu'na "YSK üyelerine hakaret" suçlamasıyla 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve 'siyasi yasak' kararının kesinleşmemiş olduğunu belirtti. "Mağduriyet gibi gösterilerek bir siyaset inşa edildiğini" söyleyen Soylu, "Buna Bizans oyunu denir" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen cezayla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Dava sürecinde mahkemenin baskı altına alınmak istendiğini belirten Soylu, "Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu avazımız çıktığı kadar bağırmalıyız ve söylemeliyiz. Buna herkes sonuna kadar saygı duymalı. Karar eleştirilebilir. Ama hukukun kendi ilkeleri çerçevesinde eleştirilebilir. Ama baskı yapmak ve mahkemenin etrafına insanları toplamak bunları daha yeni görüyoruz" dedi.

"Bu, 4 Kasım 2019'da söylenmiş bir söz. Tam iki buçuk yıl sonra benim için aynı sözlerden neden yargıya müracaat ediliyor?" diyen Soylu, "Bir tane hukukçu çıksın bunu söylesin. Madem bu yargı kararı eleştiriliyor, iki buçuk yıl sonra ben bir yargı kararının mağduruyum diye bir siyaset bina ediliyor, peki benim söylediğim sözden iki buçuk yıl sonra ne oluyor da benimle ilgili, benim de ceza almamı temin edecek bir karar için müracaat ediliyor. Demek ki burada bir samimiyet söz konusu değil" şeklinde konuştu.

Soylu şunları söyledi:

'KENDİ İÇLERİNDEKİ TARTIŞMA İÇİN BİZİ BASAMAK YAPMAK İSTİYORLAR'

"İşin ikinci kısmı siyaset kısmıdır. Buna Bizans oyunu denir. Kendi içlerindeki siyasal tartışmayı bizi basamak kullanarak siyasallaştırmaya çalışan, 'acaba buradan kendi adıma elde edeceğim pozisyonlar için bir adım öne geçebilir miyim' diye ortaya çıkarılan bir süreçtir. Yargı devam ediyor, kararını verecektir; öbürü siyasaldır, siyaset pozisyonudur. Bu da tamamen kendi içlerine dönük bir anlayışın kendisidir."

'TARİHİN EN ACİZ İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANI

Metin Uca gözaltına alındı! Metin Uca gözaltına alındı!

Şunu ifade etmek lazım: Çöpünü toplamaktan aciz bir belediye başkanı, İETT otobüslerini çalıştırmaktan aciz bir belediye başkanı, belki de tarihin İstanbul'da gördüğü en aciz belediye başkanı, bütün bu yapamadıklarını 'acaba hukukun verdiği bir karar üzerinden örtüp başka bir adım atabilir miyim'... Siyasette her şey halkın önünde olur ve halk her şeyi görür."