17 doktorun 3 sene boyunca muayene ettiği dört yaşındaki çocuğun kronik hastalığına ChatGPT doğru teşhis koydu. Bu teşhis daha sonra diğer doktorlar tarafından da teyit edildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) teknolojinin dünya çapında ne noktada olduğunu kanıtlayan bir olay meydana geldi. Ülkenin Michigan eyaletinde daha önce 17 doktora görünen fakat bir türlü hastalığına teşhis konulamayan bir çocuğa yapay zeka uygulaması ChatGTP doğru teşhis koydu.

Chat GTP'nin teşhisi daha sonra doktorlar tarafından teyit edilirken çocuğun tedavisine de başlanmış oldu.

ÜÇ SENE BOYUNCA TANI KONULAMADI

Euronews'teki habere göre; Alex isminde dört yaşındaki çocuk yaklaşık üç sene boyunca yoğun kronik vücut ağrıları ve büyüme geriliği yaşadı ancak bir yaşından beri hastaneye gidip gelen çocuğun hastalığı bir türlü tanımlanamadı.

Alex'in ailesi sorunu çözemeyince Motrin adlı ağrı kesiciyle çocuğu rahatlatmayı denedi ancak bu sefer de Alex birçok yan etkilere maruz kaldı ve ilacın tesiri azalınca ağrıları daha da arttı.

Bunun yanında Alex ilginç eşyaları da ısırmaya başladı. Doktorların teşhis koyamadığı Alex'in rahatsızlığını diş hekimleri ve ortodonti uzmanları da tanımlayamayınca anne Courtney son çare olarak yapay zeka uygulaması ChatGTP'yi denemeye karar verdi.

iOS 17 güncellemesi alabilecek modeller iOS 17 güncellemesi alabilecek modeller

Anne Courtney söz konusu uygulamaya çocuğu Alex'te görülen hastalık belirtilerini ve MR sonuçlarını (semptom) kısaca yazdı ve 'enter' tuşuna bastı. ChatGTP saniyeler içerisinde Alex'e "bağlı kordon sendromu" (tethered cord syndrome) teşhisini koydu.

Bu teşhis daha sonra da birkaç doktor tarafından da teyit edildi ve Alex'in buna bağlı olarak tedavisine başlandı.

'DOKTORLAR DA TEŞHİSİN DOĞRU OLDUĞUNU SÖYLEDİLER'

Anne Courtney, "Birçok doktora başvurduk ancak sonuç alamadık. Bazı diş hekimleri Alex'in dişinde çürük olabileceğini söyledi ancak bu da doğru teşhis değildi. Ancak ChatGTP'nin koyduğu "bağlı kordon sendromu" bana çok mantıklı geldi. Bu hastalığı internette araştırdım ve daha sonra da doktorlarla paylaştım. Onlar da bu teşhisin doğru olduğunu söylediler." diye konuştu.Her doktorun çocuğuna farklı teşhis koydunu belirten Courtney, "Diş hekimleri Alex'in damağının nomalden küçük olduğunu söyledi ve bir aparat verdi. Ancak bu aparat çocuğumun ağrılarını dindirmedi. Alex, diğer çocuklardan da daha yavaş büyüyordu. Bunun yanında bazı geceler öfke nöbetlerine giriyordu. Bir pediatri uzmanı Alex'in vücudunun sağ ve sol tarafının dengeli bir şekilde büyümediğini söyledi. Fizik tedaviye başladık. Daha sonra da bir nöroloğa gittik, sonra bir dahiliye uzmanı ve kas-iskelet alanında uzman bir doktor. Bir türlü hastalığa teşhis konulamadı." ifadelerini kullanarak ailece oldukça zorlu bir süreç yaşadıklarını dile getirdi.