Temmuz ayında memur maaşındaki artışa paralel olarak kıdem tazminatı tavanı da yükseltilecek. Yapılan tahmini hesaba göre ise yüzde 40,25 artış ile tavan 14 bin lirayı aşacak.

Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre emekli ve memur zammı başta olmak üzere birçok kalemde gelirleri artıracak Temmuz zammı için yaklaşık 2 hafta kaldı. Temmuz zammı ile çalışanların işten ayrıldıklarında aldığı kıdem tazminatı tavanıda yükselecek. Bilindiği üzere aynı işyerinde en az bir yıl süreyle çalışan herkes için kıdem tazminatı hakkı doğuyor. Ancak tazminatı almanın bazı şartları da var.

Kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılanlar kıdem tazminatı alıyor. Bunun dışında istifa ederek tazminat alma imkanı da var.

Bunun için bazı istisnalar 1475 sayılı yasanın 14. Maddesinde sıralanıyor. Emeklilik, askerlik, kadınlar için evlilik, emeklilik için yaş dışındaki şartları tamamlamak yeterli oluyor.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI OCAK VE TEMMUZ ZAMMI DÖNEMİNDE BELİRLENİYOR

Ancak kıdem tazminatının da bir üst rakamı bulunuyor. Maaş ne olursa olsun 1 yıl için bu rakamı geçmeyen bir maaş tazminat olarak ödeniyor. Kıdem tazminatı tavanı ise her sene ocak ve Temmuz aylarında belirleniyor.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI KIDEM TAZMİNATI İÇİN AÇIKLAMA YAPACAK

Bakan Bilgin'den EYT açıklaması! Bakan Bilgin'den EYT açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Ocak ve Temmuz aylarında genelge yayımlayarak yeni kıdem tazminatı tavanını açıklıyor.

6 AYLIK MEMUR ZAMMI KADAR ARTIYOR

Kıdem tazminatı tavanı her 6 ayda bir memurlara yapılan zam oranı kadar yükseliyor. Ocak ayında memur ve memur emeklilerinin yüzde 5 oranındaki toplu sözleşme artışı yüzde 7.5 olurken enflasyon farkıyla birlikte kümülatif artış yüzde 30.95'e ulaşmış oldu.

Bu oranla birlikte Ocak ayında Kıdem tazminatı tavanı 10 bin 848 lira 59 kuruşa yükseldi. 2021'in ikinci yarısında 8 bin 284 lira olarak uygulanan tavan, 6 Ocak tarihli genelgede 10 bin 596 çıkmıştı. İlave zammın yansıtılmasıyla da yeni tavan 10 bin 848 liraya ulaştı.

MERKEZ BANKASI ANKETİNE GÖRE 6 AYLIK ENFLASYON YÜZDE 40,25 OLDU

Şimdi bu tavan tutarı Temmuz ayında yeniden artacak. Merkez Bankası'nın piyasa anketinden yaptığımız hesaba göre; memurların toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkı ile birlikte zam oranları yüzde 40,25 olacak.

Buna göre kıdem tazminatı tavanı yüzde 40,25 artışla 15 bin 215 liraya yükselecek. Temmuz ayından itibaren işten ayrılan işçiler yeni tazminat tavanı üzerinden kıdem tazminatlarını alacaklar.

Yani Haziran ayında işten ayrılan 10 yıllık bir çalışan 108 bin 485 lira tazminat alırken aynı çalışan Temmuz'dan sonra ayrıldığında ise 152 bin 150 lira almış olacak.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI NEDİR?

Çalışanların işten ayrıldıklarında alacakları kıdem tazminatı hesaplanırken her yıl değişen bir tavan miktar uygulanıyor.

Çalışanın maaşı ne olursa olsun tazminat hesaplanmasında en üst rakam olarak belirlenen bu miktar uygulanıyor. Bu miktarı her yıl Maliye Bakanlığı memur maaş katsayılarına göre belirliyor.

Temmuz'da belirlenecek yeni tutar 31 Aralık 2022 tarihine kadar geçerli olacak.