1961 yılındaki ilk Yerli Otomobil girişimi ‘Devrim’den 60 yıl sonra, Türkiye’nin otomobil üretme hayalinde önemli bir kilometre taşı geride kalıyor. Türkiye’nin küresel teknoloji markası olma ve mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturma hedefiyle yola çıkan TOGG’un Bursa’nın Gemlik ilçesinde 1.2 milyon metrekare üzerine kurulu tesisi bugün açılıyor.

Türkiye'nin yıllardır beklediği yerli otomobil Bursa'nın Gemlik ilçesinde inşa edilen son teknoloji dev fabrikadan çıkıyor. Doğuştan elektrikli olan yerli otomobilin fabrikasının açılışını ve ilk banttan indirme töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşiyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde;

Cumhuriyetimizin 99. Yılı kutlu olsun. Anadolu topraklarını bizlere vatan yapan ecdadı, milli mücadelenin kahramanlarını, Gazi Mustafa Kemal ile TBMM’nin tüm mensuplarını rahmet ve şükranla yad ediyorum. Bu anlamlı günde milletçe tek yürek olduğumuz tarihi açılışta buluşmamızı nasip eden Rabbimize hamdüsena ediyorum.

Millet olmak demek, tüm hasretler üzerinde ortak bir geleceğe yönelmek demektir. Togg ülkemizin güçlü yarınları için işte bu ortak hayali kurmanın tadını hepimize yaşatan projenin adıdır. Seri üretim bandından indirip sizlerin huzuruna çıkardığımız bu ilk araçla 60 yıllık hayalin gerçeğe dönüşüne şahitlik ediyoruz. Bir tarafta kırmızı bir tarafta beyaz. Ne anlama geldiğini herhalde anlıyorsunuz.

Togg 85 milyonun ortak gururudur. Türkiye'nin yerli ve milli otomobili Togg'un başarısı için destek veren herkese gönülden teşekkür ediyorum. Togg'un banttan indirmek için gece gündüz çalışanları yürekten kutluyorum.

Bu memleket meselesidir diyerek bugünkü heyecanımıza ortak olan siyasi parti genel başkanlarına, milletvekillerine ve devletimizin her kademesinden arkadaşlarımıza ve aziz vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Togg’u seri üretim bandından indirmek için gecesini gündüzüne katan babayiğit, teknisyen, mühendis ve şu anda 1300 civarındaki emekçilerimizi yürekten kutluyorum.

Sizler milletimizle birlikte Nuri Demirağ’ın, Nuri Killigil’in Vecihi Hürkuş ve Şakir Zümre’nin mirasını onurlandırdınız. Dün Ankara’da Türkiye Yüzyılımızın müjdesini milletimizle paylaştık .Biz bu ürüne otomobil diyoruz. Üreticileri Togg'u akıllı cihaz olarak tabir ediyor. Togg Gemlik kampüsünün ve banttan indirdiğimiz akıllı cihazlarımızın ülke ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Binlerce yıldır en çetin engelleri aşarak varlığını sürdürmüş, adeta feleğin çemberinden geçerek devletini kurmuş bir milletiz. Cumhuriyetin ilk yıllarında birinci dünya savaşının tüm yükünü sırtlanmış bir ülke olarak girdik. O zor günlerde milli mücadele ruhuyla işine sarılan müteşebbislerimiz tüm imkansızlıklara rağmen çok önemli girişimler başlattılar.

'TÜRKİYE YÜZYILI'NIN İLK FOTOĞRAFI DA İŞTE BURADA HİZMETE AÇTIĞIMIZ TESİS VE YERLİ OTOMOBİL TOGG'DUR"

'Türkiye Yüzyılı'nın ilk fotoğrafı da işte burada hizmete açtığımız tesis ve yerli otomobil Togg'dur.  Binlerce yılık devlet geleneğinin 6 asır boyunca dünyayı yönetmiş cihan devletinin mirasçısı olarak bize yakışan buydu. Her alanda çıkarttığı icatlarla günümüz bilimin temelini atmış alimlerin dünyayı değiştiren öncülerin torunlarıyız. her fırsatta milli ve yerli diyoruz. Bize küçük düşünmek asla yakışmaz. Bizim hedefimiz büyük, vizyonumuz geniş inancımız tamdır. 

"ÇILGIN TÜRKLER GELİYOR' DİYECEKLER"

İşte Tayfun füzeleri atılmaya başladı Yunan ne yapmaya başladı. Hemen televizyon yayınlarında Tayfun onların gündemine girdi. Daha durun bakalım bunun arkası gelecek. Şimdi Togg Avrupa’nın yollarına bütün modelleriyle girdiği zaman ciddi manada tutuşacaklar. Ne diyecekler “Çılgın Türkler geliyor” diyecekler.

"KARŞIMDA GURUR TABLOSU GÖRÜYORUM"

Ülkemize kazandırdığımız eserlerden istifade ederken gururlanmayan var mı, karşımda gurur tablosu görüyorum. İstisnalar elbette çıkabilir, kendinizi üzmeyin. Bu tablo istisnalar tablosu değil. Kardeşlerim biz onlara değil nereden nereye geldiğimize bakacağız. Yarın değil hemen şimdi diyerek yolumuza devam edeceğiz. Bu günlere kolay gelmedik. Her alanda tarihi mücadeleler verdik. Altyapımızdaki asırlık ihmalleri gidermek için gece gündüz çalıştık.

Togg kampüsü tam kapasiteye ulaştığında her yıl 175 bin araç üretilecek, 4 bin 300 kişiye doğrudan 20 bin kişiye dolaylı istihdam sağlanacak. Togg'a dudak bükenler oldu. 'yerli otomobil üretmek intihardır' diyenler gördük. Ancak bu kararımızdan vazgeçmedik.

"İLK SİPARİŞİ BEN VERİYORUM"

Bundan 60 yıl önce devrim otomobilini engelleyenler devrin otomobilin Togg'un üretimine engel olamadılar. Togg'un satın alma siparişini firmaya iletiyorum.

(Bankalara Togg çağrısı) Vatandaşın Togg alabilmesi için elinizi taşın altına koyun

Togg batarya konusunda önde gelen bir firma ile anlaştı. Togg lityum iyon batarya üretimi konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden biri le anlaştı. Yakında batarya fabrikasının temelini atıyoruz. Togg'un test ve sertifikasyon süreci hemen başlıyor. Togg Avrupa yollarının tozunu artıracak. 2023'ün ilk çeyreğinin sonunda yollarımızda göreceğiz.

Editör: Harun Kot