Toyota, ABD'de bulunan 50 bin aracı hava yastığı patlama riski nedeniyle geri çağırdı.

Ayın ilk gününde gram altında yeni rekor! Ayın ilk gününde gram altında yeni rekor!

"Araçları kullanmayın" çağrısı yapılan açıklamada, "Takata" marka hava yastığı bulunan 2003-2004 model yılı Corolla, 2003-2004 Corolla Matrix ve 2004-2005 RAV4'leri kapsadığı ve ölüm riski taşıdığı ifade edildi.

Reuters'ın haberine göre, Takata hava yastığı bulunan araçlarda, 2009'dan bu yana meydana gelen 26'sı ABD'de olmak üzere dünya çapında 30'dan fazla ölüm ve yüzlerce yaralanma yaşandığı biliniyor.

DAHA ÖNCE DE UYARI YAPILMIŞTI

Daha önce de diğer otomobil üreticileri tarafından yaşanan ölümcül kazaların ardından eski Takata hava yastığına sahip araçlar için "araç kullanmayın" uyarısı yapılmıştı.

Toyota, "araç kullanmayın" uyarısının araçlardan birinin karıştığı ciddi bir yaralanma veya ölümlü bir olaydan kaynaklanıp kaynaklanmadığını ise yanıtlamayı reddetti.

İKİNCİ BİR GERİ ÇAĞIRMA OLABİLİR

Açıklamada, RAV4 model araçlarda sürücü hava yastığının, diğer geri çağırmalarda ise sadece ön yolcu hava yastığını kapsadığını ifade edildi. Bazı Corolla ve Corolla Matrix modellerinde, çarpışma olmasa bile hava yastığının açılmasına neden olabildiği için ikinci bir geri çağırmanın da söz konusu olabileceği belirtildi.