Artan enflasyon ve yaşam pahalılığıyla beraber vatandaşların geçim derdi her geçen gün büyürken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyonun yıllık bazda yüzde 64,77 olarak açıklarken, 2023 yılı tüketici enflasyonunun ise vatandaşlarca yüzde 129,4 dolayında hissedildiğini bildirmişti.

'TÜFE'NİN FARKLILAŞMASINA YÖNELİK HABERLER ÇARPITILIYOR'

Yapılan açıklamanın ardından bazı basın yayın organları ile sosyal medya hesaplarında "algılanan enflasyon ile TÜFE'nin farklılaşmasına yönelik haberlerin çarpıtıldığı" ifaden TÜİK, TÜFE'nin her ay 81 il, 228 ilçeden 564 bin 710 fiyatın derlenerek enflasyonu uluslararası standartlarda ölçen bir hesaplama sistemi olduğuna işaret etti.

AYM'den milyonlarca araç sahibini ilgilendiren karar! İptal edildi AYM'den milyonlarca araç sahibini ilgilendiren karar! İptal edildi

Basın yayın organlarında "algılanan enflasyon" olarak ifade edilen verinin ise yine TÜİK tarafından gerçekleştirilen "tüketici eğilim anketi" kapsamında vatandaşlara yöneltilen, "Geçen 12 aylık dönemde tüketici fiyatlarının yüzde kaç arttığını/azaldığını düşünüyorsunuz? Lütfen tahmini oran veriniz." sorusuna verilen cevaplar üzerinden hesaplanabildiği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu anketin mikro verisinin, TÜİK Veri Araştırma Merkezi aracılığıyla talep eden tüm araştırmacıların kullanımına açık olduğu vurgulandı.

'MANİPÜLATİF VE ART NİYETLİ BİR YAKLAŞIM'

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Tüketicilerin geçmiş 12 aydaki enflasyon algısını yansıtan ve tek soruluk veri setinden elde edilebilen sonuçlar üzerinden resmi TÜFE verisini eleştirmek manipülatif ve art niyetli bir yaklaşımdır. Tüketicinin enflasyon tahmini ile TÜFE'nin farklılaşması son derece doğaldır. Algılanan enflasyon ile TÜFE arasındaki oransal fark Avrupa Birliği ülkelerinde 5 ila 6 kata kadar çıkarken, ülkemizde bu farklılaşma çok daha düşüktür. 2023 yıl sonunda TÜFE yıllık değişim oranı yüzde 64,77 iken tüketicilerin tahmini yüzde 96'dır."