Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Türk gıda sanayisinin Avrupa Yeşil Yeşil Mutabakatı'na (AYM) uyumunu sağlama konusunda önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

En yüksek ihracatını Avrupa Birliği'ne (AB) gerçekleştiren Türk gıda sanayisi için yol gösterici nitelikte olan "Gıda İşletmeleri İçin Yeşil Mutabakat ve Uygulamaları" konferansında, alanında uzman isimler katılımcılarla AYM'ye uyum ve sürdürülebilirlik konularında değerli bilgiler paylaştı.

Saadet Partisi Bursa Milletvekili Atmaca: Milletimizle dalga geçmeyi bırakın Saadet Partisi Bursa Milletvekili Atmaca: Milletimizle dalga geçmeyi bırakın

TMMOB Gıda Mühendisleri Bursa Şubesi ev sahipliğinde TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ve ile Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği iş birliğinde Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi'nde düzenlenen etkinliğe TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi İkinci Başkanı Sadettin Kabakçı, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Dr. Fevzi Çakmak, BALKANTÜRKSİAD Başkanı Fatih Şakir, BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Odalar ve Birliği (TOBB) Bursa Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) İcra Komitesi Başkanı Sabriye Şen ile çok sayıda oda üyesi ve firma temsilcisi katıldı.

Seminerin açılışında konuşan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi İkinci Başkanı Sadettin Kabakçı, AYM'nin Türk gıda sanayinin AB'ye ihracatı için önemli kriterler içerdiğini belirterek, buna sorunsuz uyum sağlanması için düzenlenen etkinliğin sektör için yol gösterici olmasını diledi.

"TARIM VE GIDA STRATEJİSİNİN TEMELİNİ OLUŞTURACAK"

'Tarladan Sofraya' stratejisinin gelecek 30 içinde AB'nin tarım ve gıda stratejisinin temelini oluşturacağına dikkat çeken TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Dr. Fevzi Çakmak ise, "Bu nedenle çevresel etkiyi en aza indirmek, toprak, su ve biyoçeşitliliği korumak, enerji ve su verimliliğini artırmak, karbon salınımlarını azaltmak ve sıfır atık hedefiyle faaliyet göstermek büyük önem taşıyor" dedi.

AYM'nin Türkiye'deki şirketlere doğrudan ve dolaylı olarak pek çok etkisinin olabileceğinin altını çizen Dr. Çakmak sözlerini şöyle sürdürdü: "Söz konusu dönüşümün kararlılıkla uygulanacağı göz önüne alındığında, Türk şirketlerinin de yeşil dönüşü şirket stratejilerine ve risk yönetimlerine şimdiden entegre etmek zorunda olduğu bir gerçektir. AB ile ticaret yapan Türk şirketler AB'deki dönüşümden bugünden etkilenmeye başlayacaktır."

BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Bursa KGK İcra Komitesi Başkanı Sabriye Şen de AYM'nin çok yeni ve bir o kadar da önemli bir konu olduğunu dile getirdi. Şen, "AYM özellikle ihracatçı firmalar için kesinlikle uygulanması gereken bir sistem haline geldi" diye konuştu.

UZMANLAR GIDA SEKTÖRÜNE REHBER OLDU

Açılış konuşmalarının ardından seminere geçildi. 'Yeşil Mutabakat ile Gıda İşletmelerini Neler Bekliyor' konulu sunum yapan Global Danışmanlık Kurucusu Dr. Mustafa Yıldız, "AYM ile hayatımıza yepyeni bir düzenleme geliyor. Bu, çocuklarımıza daha yaşanabilir dünya bırakma ve gezegenimizi korumak için ülkemizin de altında imzası olan bir anlaşma. Tüm sanayi işletmelerine önemli yükümlülükler getiriyor. Gıda sanayi işletmelerinin bu süreçte mağdur olmaması için yeni düzenlemelere adapte olması gerekiyor. Biz de yerinde ve uzaktan eğitimlerimizle geçiş sürecinde işletmecilerimize destek oluyoruz" dedi.

Suswise Kurucu Ortağı Sibel Taşhan Yurtseven ise AYM'nin ihracattaki yol haritasını etkileyecek bir durum olduğuna dikkat çekerek, "Başlangıca göre oldukça yol aldık. Fakat süre kısalmasına rağmen hazırlıklar tamamlanamadı. Hala kat edecek yolumuz var. İhracat yapan firmalar bunu devam ettirebilmek adına AYM'ye uyum sağlamak zorunda" diye konuştu.

IFS'nin yeni programı ESG Check hakkında bilgilendirmelerde bulunan IFS Türkiye Temsilcisi Ezgi Dedebaş Uğur da, "IFS gıda güvenliği standardına sahip bir kurum. Bu standartlarıyla gıda firmalarına da hizmet veriyor. Gıda firmaları IFS ESG Check programı ile kendi içerisindeki olgunluk seviyesini ölçebilir" ifadelerini kullandı.

GLOBALG.A.P. Türkiye Teknik Anahtar Hesap Yöneticisi Çağlayan Özgür ise çevresel sürdürülebilir çözümleri ve IFA Versiyon 6'ya geçiş konularında katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu.