Türk Kadınlar Birliği Bursa Şubesi, ‘’Köy geliştirme projesi” kapsamında,  Dereköy’lü üreten kadınlarla  birlikte, Muhtarlığa ait,  atıl –kullanılmayan mutfak ve terası, Kahvaltı Evine dönüştürmek için, 2022 haziran ayında bakım onarım ve tadilat işlerine başladığı  Kahvaltı Evini tamamladı.

Mudanya Belediyesi  Fen İşleri Müdürlüğü’nün de katkıları ile   Dereköy'lü kadınların,   çeşitli sosyal etkinliklerini  yapabileceği    ‘’Kahvaltı Evi” 27 Ağustos 2022 tarihinde görkemli bir açılışla  hizmete girdi. Dereköy  kadınlarına  tahsis edilen mekanın tadilatı, gerekli  araç- gereç, eksik  eşyaları,  hayırsever dostlarımız  tarafından  bağışlanarak, ilk misafirlerini coşku ile ağırladı.   

 Açılış konuşmasını yapan Türk Kadınlar Birliği Bursa Şb.  Bşk.  Tijen Sözeri  ‘’Hünerli elleriyle hazırladıkları yemeklerini sofralara taşıyan, emek veren, kadın emeğine katılımıyla renk katan, herkese yürekten teşekkür ederiz.’’ Diyerek, sözü çalışmalarda  her zaman yanlarında olan, güç veren Dereköy Muhtarı Nedim ORUÇ‘a verdi.

Nedim Oruç,  gelen konuklara  Mübadil köyü olan DEREKÖY’ü ve  tarihçesini anlatarak, Kültürel varlıkları ile  Turizme katkı sağlayacak olan Rum Kilisesi’ni ve Köyün tarımsal ürünleri  olan  SİYAH İNCİR  , ZEYTİN , ZEYTİNYAĞI  ve BAL  üretimi hakkında  bilgi verdi.

Balaban Mesire Alanı’na vatandaşlardan tam not Balaban Mesire Alanı’na vatandaşlardan tam not

Köy kadınlarının,  kendi el emekleri ile yaptıkları gözlemeler,  reçel, salça, köy ekmeği, zeytin, zeytinyağı ve birbirinden lezzetli  Serpme köy kahvaltısının sunulduğu   etkinlik, Dereköy’lü kadınların (Zeynep Balcı, Meral Yener, Fatma Kahya, Hatice Pala,  Hatice Şen, Saniye Durgut, Binnaz Kavalalı, Seda Yener  ) duygu ve düşüncelerini  anlatan konuşmalarla  devam etti.

 Projenin sürdürülebilirliği adına  Doç. Dr Zerrin Fırat, kadınların el ele vererek, üretimlerini   dayanışma ve beraberlik çatısı altında nasıl yürütebileceklerinden  kısaca bahsederek, Eylül ayı içinde tüm Dereköy'lü kadınlara  bilgilendirme toplantısı yapacağı sözünü verdi. 

Keyifli bir günün sonunda, Türk Kadınlar Birliği Bursa Şb. Onursal Başkanı Günay İzer , Yönetim Kurulu Başkanı Tijen Sözeri, Yürütme kurulu Üyeleri  Özlem Bayrak, Begüm Müminoğlu , Duygu Gürcan, Mine Üncü, Tanca Subaşıoğlu,  tarafından bağış yapan kişilere teşekkür belgeleri  takdim edilerek son buldu.