Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, hayvan barınakları ile başlatılan yeni çalışmayla ilgili açıklamada bulundu. Yerel yönetimlere hayvan barınağı kurmaları için orman alanlarından yer vereceklerini belirten Bakan Kirişci, pilot uygulamayı İstanbul'da başlattıklarını açıkladı.

Konya'da belediyeye ait barınaktaki infial yaratan görüntüler sonrası hayvan barınakları Türkiye'nin gündemine oturdu. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, hayvan barınaklarıyla ilgili yeni uygulamayı dünkü kabine toplantısı sonrasında gazetecilere açıkladı.

İstanbul Valiliği'yle bir çalışma başlattıklarını, hayvan barınakları konusunda yer yoksunluğunun söz konusu olduğunu ifade eden Bakan Kirişçi, "Bu barınakların doğal hayata yakın olması da gerekiyor. Biz ormanlarımızdan yer vermeyi planlıyoruz. Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer vererek İstanbul'un barınak sorununu gidereceğiz. Bir derneğe ya da gönüllülere veremeyiz ama belediyelere yer verebiliriz." dedi.

İSTANBUL'UN 39 İLÇESİ İÇİN ÇALIŞMA

Kirişçi sözlerini şöyle sürdürdü:

İstanbul'un 39 ilçesi için otuzar dekarlık yerleri yerel yönetimlerin doğal hayvan barınağı olarak kullanmalarını sağlayacağız. Süreci Valiliğimiz takip ediyor. İstanbul'da pilot uygulama olarak başlattık eğer karşılığı olursa ve bundan olumlu netice alabilirsek diğer iller için de benzer bir yol izleyeceğiz" dedi.

"YOL HARİTASI BELİRLEYECEĞİZ"

Bülent Ecevit’e yazar kasa atan esnaf: Yine olsa yine yaparım Bülent Ecevit’e yazar kasa atan esnaf: Yine olsa yine yaparım

Kirişçi, önümüzdeki günlerde şehirlerdeki sahipsiz hayvan popülasyonunun artışıyla ilgili bir çalıştay düzenleyeceklerini de söyleyerek, "Bu çalıştayda akademisyenlerin, uzmanların görüşlerini alacağız ve bir yol haritası belirleyeceğiz" diye konuştu.