Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu SpaceX’e ait uzay aracı, dün Türkiye saati ile 00.49’da NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarıyla fırlatıldı. SpaceX; Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru 36 ila 40 saat sürecek yolculuğuna başlayan Dragon kapsülündeki Ax-3 ekibinin duygu ve düşüncelerini X hesabından canlı yayımladı.

İstasyondan mesaj gönderecek Türkiyenin ilk astronotu Alper Gezeravcı uzaydaki eve varıyor

Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözleri, “Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonu için ilk Türk’ün uzaya adım attığı şu anda Yüce Ata’mızın sözüyle bu anı başlatmak istiyorum: Türkiye Cumhuriyeti’mizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dahiyane sözü; İstikbal göklerdedir” şeklinde oldu. Geri sayımdan itibaren harika duygular içinde olduğunu belirten Gezeravcı, “Uzun zamandır bunun hayalini kuruyordum. Bu harika bir duygu. Başından itibaren şu ana kadar her şey çok iyiydi” diye konuştu. Gezeravcı, sözlerini İngilizce olarak da tekrarladı.

İstasyondan mesaj gönderecek Türkiyenin ilk astronotu Alper Gezeravcı uzaydaki eve varıyor

HEYECANLA BEKLENİYOR

İlk olarak 12.27 olarak açıklanan kenetlenme saati 12.45 - 13.45 arası olarak güncellendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih KACIR "Bugün öğle vakti saat 12:27’de ilk astronotumuz Alper Gezeravcı’yı da taşıyan uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmesini bekliyoruz. Bu tarihi an, Taksim ve Kızılay meydanlarındaki planetaryumlarımızda ve bilim merkezlerimizde yaşanacak. Herkes bu anları, ekranları başında da takip edebilecek: http://axiom.space/live Milletimiz, gökyüzünün ötesindeki heyecanı yaşamaya, bu tarihi misyonda “kenetlenmeye” hazır." dedi.

İlk yemek yolda

İçerisinde hava akımı olan basınçlı bölgesinde yedi kişi veya eşit miktarda yük taşıyabilen Dragon kapsülü, dört metre çapında ve 8.1 metre uzunluğunda. Dokunmatik ekran kontrolleri ve otomatik sistemlere sahip olan kapsül, ISS’e otomatik olarak kenetlenecek. Gezeravcı, üsse varmadan önce uzaydaki ilk yemeğini, kapsülde yiyecek. Kapsülde hazır gıdasını tüketecek olan Gezeravcı, ISS’e vardığında sıcak yemek yiyebilecek.

VARIŞ BUGÜN

Kabine bugün toplanıyor! Kabine bugün toplanıyor!

Uzay İstasyonu’ndan canlı bağlanacak

Kapsülün, bugün Türkiye saati ile 13.15 civarında ISS’e kenetlenmesi bekleniyor. Gezeravcı istasyona ulaştıktan sonra, yerleşme işlemlerini tamamlayarak, günlük hayatına ilişkin hazırlığını yapacak. Ardından yanında götürdüğü deney materyallerini istasyona yerleştirecek ve 13 ayrı deneyi eşzamanlı başlatacak. Yerleşikten sonra, Türkiye’yle canlı bağlantı kurması ve ilk görüşmeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gerçekleştirmesi bekleniyor.

İstasyondan mesaj gönderecek Türkiyenin ilk astronotu Alper Gezeravcı uzaydaki eve varıyor

FETÖ kumpası mağduru

Hava Pilot Albay Alper Gezeravcı’nın 2012 yılında FETÖ’nün İzmir Askeri Casusluk davasıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildiği ortaya çıktı. Gezeravcı, açtığı davayı kazanarak, 2020 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne geri döndü.

DÜNYADA YANKI UYANDIRDI

‘Bir dönüm noktası’

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre; Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu SpaceX’e ait uzay aracının başarıyla fırlatılması dünya basınında da yankı uyandırdı. Bloomberg haberinde, “Türkiye, ilk astronotunu SpaceX kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçurdu ve bu, ülkenin yeni oluşan uzay programında bir dönüm noktası oldu” ifadelerini kullandı. Times of India, “Türkiye’nin ilk astronotunun bulunduğu mürettebat uzay istasyonuna doğru uçuşa başladı” başlığını kullandı. CNN International, The Korea Times ve South China Morning Post gibi basın organları da başlıkta ilk Türk astronotun uzaya gönderildiğini vurguladı. Daily Mail, Le Monde, Fox ve CNBC ise mürettebatın tamamının Avrupa’dan olduğuna vurgu yaptı