Kılıçdaroğlu, seçimlerden sonra ilk kez canlı yayında soruları yanıtlayacak Kılıçdaroğlu, seçimlerden sonra ilk kez canlı yayında soruları yanıtlayacak

Türkiye’nin Sudan Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu’nun aracına ateş açıldı.

Saldırı nedeniyle büyükelçilik aracında hasar meydana geldi. Saldırının kimler tarafından gerçekleştirildiği henüz bilinmiyor. 

Geçtiğimiz gün katıldığı televizyon programında açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu da bölgede yaşananlara ilişkin şunları söylemişt, 'Özellikle büyükelçiliğimizin olduğu bölgede çok ciddi çatışmalar var. Dolayısıyla şu andaki yönetim geçici hükümeti bize

Port Sudan'a geçici olarka büyükelçiliğimizi 'Taşınmasında fayda var' dediler. Çünkü ateşkese uyulmuyor. Bu önümüzdeki süreçte çatışmaların daha da artacağı anlamına geliyor. Vatandaşlarımız hiç panik yapmasınlar. Biz dönmek isteyen her bir vatandaşımızı ülkemize getirmek için bugüne kadar olduğu gibi Pakistan'da Afganistan'da olduğu gibi pandemi döneminde olduğu gibi yine Ukrayna'da olduğu gibi yine Sudan'da olduğu gibi geri getiririz. Dolayısıyla hizmet vermeye devam edeceğiz.

Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz ettik. Bundan sonra tahliyelerimiz olursa Port Sudan üzerinden vatandaşlarımızı da getirmeyi planlıyoruz. Orası daha güvenli. Çatışmaların olmadığı bir bölge. Bu ateşkesi nasıl tesis edebiliriz. Çatışmaları nasıl durdurabiliriz.

BÜYÜKELÇİLİĞİN TAŞINMASINA KARAR VERİLDİ Mİ?

Sudan tarafı böyle bir öneride bulundu. Büyükelçiliklerin olduğu bölgede her iki taraf da mevcut. Ciddi çatışmalar var. Port Sudan'da bir yer temin edeceklerini de söylediler. Biz aslında kararı verdik. Böyle bir risk alamyız. Çünkü çatışmalar daha da tırmanırsa buradan çıkmak zor olabilir. Geçici olarak Port Sudan'a taşımayı düşünüyoruz.