Melis Yeşilay/ Koza24

Bursa’dan gazeteciler ile birlikte bölgeye gelerek gelişim merkezini inceleyen Uludağ Elektrik CEO’su Sinan Öktem, gelişim merkezinin çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. kampüste temel amaçlarının okul öncesi çocukların gelişimine destek sağlamak olduğunu vurgulayan Öktem, "Depremin hemen sonrası mümkün olduğu kadar bölgeye elektrik sağlandı. İlk destekten sonra arkamızı dönüp gidemezdik. Çünkü burada yaşam devam ediyor. Toplam 9 konteynırdan oluşan kampüste sanat atölyemiz, kadınlara yönelik atölyelerimiz, mesleki gelişim atölyelerimiz, oyun atölyemiz var. Çok büyük bir travma yaşandı biz de bu travmaya psikolojik destek sağlamaya çalışıyoruz. Çalışmaların iki yıl kadar devam edeceğini düşünüyoruz. İki yıldan sonra da normal yaşamın başlayacağını umut ediyoruz" şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023-11-03 at 14.29.11

KAMPÜS 4 BİN 800 KİŞİYE HİZMET VERDİ

Temmuz ayında hizmete giren ve 9 konteynırın yer aldığı kampüs bugüne kadar içlerinde anaokulu ve ilk okul çağında öğrencilerin de olduğu 4 bin 800 kişiye hizmet verdi.

Şahinkayalı öğrenciler bu defa dünya zirvesinde Şahinkayalı öğrenciler bu defa dünya zirvesinde

HEM ÇOCUKLARA HEM DE KADINLARA DESTEK

Oyun ve Müzik Atölyeleri ile çocuklara, Psikoloji Atölyesi ile ihtiyaç sahibi kişilere, Kadın Emeği Atölyesi sayesinde ise depremzede kadınlara destek sağlanıyor.

WhatsApp Image 2023-11-03 at 12.23.20

WhatsApp Image 2023-11-03 at 12.22.28

WhatsApp Image 2023-11-03 at 12.23.47

Konteyner kentte ikamet eden kadınlar projenin başlangıcından bu yana geçen 3 aylık sürede Halk Eğitim Merkezinden aldıkları eğitimle amigurimi bebekleri üretmeye başladı. 16 haftalık eğitim sürecini tamamladıklarında da 24 kadın mesleki sertifikalarına kavuşacak.

Üretilen bebekler ise Defne Kadın Kooperatifi aracılığıyla projeye destek olmak isteyen kişilerle buluşturularak elde edilen gelirler üretimde emeği geçen depremzede kadınlara ulaştırılacak.

SOSYAL ADAPTASYONA ‘PSİKOLOJİK DESTEK’

Kampüste okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocukların keyifli vakit geçirebilecekleri şekilde dizayn edilen oyun atölyesinde düzenlenen etkinliklerle çocukların sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlanıyor. Uludağ Üniversitesi’nin uzman kadrosunun desteğiyle  kurulan Psikoloji Atölyesinde ise bugüne kadar 468 danışana psikolojik destek hizmeti sunuldu.  2 yıl sürmesi planlanan olan projeden 40 bin kişinin yararlanması planlanıyor.