Bursa Osmangazi’ye bağlı Uludağ’ın eteklerindeki Büyükdeliller Köyü’nde geleneksel olarak her yıl yapılan pilav günü renkli görüntülere sahne oldu. Köy halkının bağışıyla yapılan açık arttırmada toplanan para ise üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlanacak.

Büyükdeliller Köyü Meydanı’nda gerçekleşen ve çok sayıda köy sakinin katıldığı Büyük Deliller Köyü geleneksel pilav günü renkli görüntülere sahne oldu. Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, Büyükdeliller Köyü Dernek Başkanı Süleyman Şahin, Büyük Deliller Köyü Muhtarı Ünal Oruç, Seferi Işıklar Köyü sakini Ramazan Deniz ve çok sayıda davetli hazır bulundu.

Pilav gününde köylülerin bağışıyla yapılan açık arttırmada koyun, keçi, yağ gibi köy halkının imece usulüyle ürettiği onlarca ürün açık arttırma ile satışa sunuldu. Köy sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği açık attırmada toplanan para ise üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlanacak.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS

Büyükdeliller Köyü Dernek Başkanı Süleyman Şahin, törende yaptığı konuşmada açık arttırmaya destek olarak evlerindeki koyun, keçi, tereyağ, peynir ve yumurta gibi pek çok ürünü bağışlayan köy sakinlerine teşekkür etti. Şahin, “Yaptığımız geleneksel pilav günümüz bizlerin gelenekleri atalarımızdan kaldığı ilk günkü gibi yaşatıyoruz.

Birlik beraberlik içinde bu tür etkinliklere bundan sonra da devam edeceğiz. Pandemi nedeniyle iki yıl ara vermek zorunda kalmıştık. Şimdi görüyorum ki eskisinden daha güçlü ve daha çok birbirimize sarılıyoruz” dedi.

Bursa'da şarampole uçtular! Bursa'da şarampole uçtular!

Geleneksel pilav gününde açık arttırmada toplanan para ile köy gençlerini özellikle de üniversite okuyan gençlere burs imkanı sağladıklarını ifade eden Şahin, emeği geçen herkese teşekkür etti. Pilav gününde tüm misafirlere pilav köfte ayran tatlı ve limonata ikramı yapıldı.