Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da yer aldığı Axiom-3 (Ax-3) ekibini taşıyan Dragon uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kenetlendi. Uzay aracının kenetlenmesinden sonraki tüm işlemlerin tamamlanmasıyla Axiom-3 (Ax-3) ekibi istasyona girdi.

Alper Gezeravcı, uzay istasyonuna geçiş yaptı.

Yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından ilk Türk astronot Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Ax-3 mürettebatını taşıyan araç UUİ ile birleşti.

UUİ'ye ulaşan Ax-3 ekibini, misyonlarına 27 Eylül 2023'te başlayan Expedition 70 astronotları ve kozmonotları karşılayacak.

SpaceX, Axiom 3 fırlatmasını dün saat 00.49'da gerçekleştirdi. Tarihe geçen Gezeravcı'nın uzaydaki ilk sözü ise "İstikbal göklerdedir" oldu.

Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlendi.

ALPER GEZERAVCI BÖYLE GİRİŞ YAPTI

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu'na giriş yaptı.

O tarihi anlar da paylaşıldı.

ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU'NDAKİ ALPER GEZERAVCI'DAN BİR KEZ DAHA 'İSTİKBAL GÖKLERDEDİR' SÖZLERİ

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda! Gezeravcı karşılama töreninde konuştu.

Gezeravcı, "Bizi aslında kapıda bekliyorlardı. Çok güzel bir karşılama oldu. Herkese teşekkür ederim. Son 8 aydır devam eden eğitimler için de tüm ortaklarımıza bu güvenli yolculuk için teşekkür ederiz. Türkiye olarak da tarihimizde ilk defa uzaya çıktık." dedi.

Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesajlar! Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesajlar!

Gezeravcı konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ve şehitlerimize şükranlarını sunarak, bir kez daha ‘İstikbal Göklerdedir’ dedi.

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPACAK

Gezeravcı, 14 gün boyunca kalacağı UUİ'de 13 farklı bilimsel deney üzerinde çalışacak.

Bu deneyler, mikro yer çekimi, uzay ortamında insan sağlığı, Tuz Gölü bitkisinin uzay ortamında araştırılması, katı-akışkan karışımların yerçekimsiz ortamda araştırılması gibi alanlarda çeşitlilik gösteriyor.

Ax-3 misyonunun diğer üyeleri Michael Lopez-Alegria, Marcus Wandt ve Walter Villadei de burada daha önceden belirlenen çok sayıda ve farklı alanlarda bilimsel çalışmalara imza atacak.

Görevlerinin tamamlanmasıyla ekibin, aynı uzay aracıyla dünyaya dönmesi planlanıyor.