SON DAKİKA
Hava Durumu
Yazının Giriş Tarihi: 02.11.2021 20:43

Kompozit dolgularla estetik

Kırılan ,çürüyen dişleri tedavi etmek içinçok eski zamanlardanberi çeşitli dolgu malzemeleri diş hekimliğinde kullanılmaktadır.

Bunlardan en çok bilineni amalgam dolgulardır.Amalgam dolgular, kolay uygulanabilir ve uygun fiyatlı ollmaları aynı zamanda dayanıklı  olmaları da sebebiyle çok uzun yıllar kullanılmıştır.Hatta günümüzde de hala bu dolguları tercih eden diş hekimleri ve hastalar bulunmaktadır.

Ama koyu renkte olan bu dolgular ,görünümleri ve estetik açıdan insanları hiç memnun bırakmamaktadır.

Diş Hekimliği teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler ve yapılan çalışmalarla amalgama alternatif olarak üretilen  kompozit dolgular fiziksel özellikleri, dişin yapısına güçlü tutunmaları ve çok geniş renk alternatifine sahip olmaları nedeniyle tartışmasız bir üstünlüğe sahiptirler.  

Dolgunun dişe yapışmasını sağlayan  bizim bonding adını verdiğimiz yapıştırıcı maddelerde de meydana gelen büyük gelişmelerle , artık biz dişhekimleri olarak  kompozit dolgularla birçok estetik dişhekimliği uygulamaları yapabilmekteyiz.

Bu işlemleri sıralarsak; estetik ön diş dolguları,arka bölgedeki dişlerin dolguları, diestema dediğimiz dişler arasındaki boşlukların kapatılması,kompozit lamina uygulamaları bu dolgu malzemeleriyle çok kısa sürede yapılabilen ve çok iyi sonuç alınabilen dişhekimliği uygulamalarıdır.

Sağlıklı ve bol gülüşlü günler dilerim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI