Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince () 81 il ve Lefkoşa'da düzenlenen ve 2 milyon 19 bin 709 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (2024-) üç oturumu da tamamlandı.

Sosyal medyada yer alan görüntülerin ardından "YKS soruları sızdırıldı" iddiası ortaya atıldı. 

"BAŞARIYLA TAMAMLANMIŞTIR"

İddiaların ardından Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Bayram Ali Ersoy, konuya ilişkin açıklama yaptı.

YKS oturumlarının başarıyla tamamlandığını dile getiren Ersoy, iddialar hakkında hukuki sürecin başlatıldığını açıkladı. 

Bahçeli’den bayram mesajı: Gayeleri boş, gayretleri boşuna! Bahçeli’den bayram mesajı: Gayeleri boş, gayretleri boşuna!

Ersoy'un açıklamaları şöyle:

"YKS başarıyla tamamlanmıştır. Sınav sürecinde yapılan dezenformasyon amaçlı sosyal medya paylaşımları ve bazı basın yayın organlarını da çıkan  ile ilgili ilgili hukuki süreç başlatılmıştır."

DÜNYADAN İZOLELER

Soru kitapçıklarının basımı, paketlenmesi, kontrolü ve sevki için görev yapan 100'ü aşkın  personeli, yaklaşık 40 gündür dünyadan izole kapalı matbaa döneminde bulundu.

Sınavın tüm hazırlık süreçlerinin yürütüldüğü kapalı merkezde sınav güvenliği, faraday kafesi ve sinyal karıştırıcı jammer gibi özel sistemlerin yanı sıra 7 gün 24 saat emniyet güçlerinin nöbetiyle sağlandı.

Kapalı matbaa döneminde görev yapan personel, 'nin son oturumu olan YDT'nin tamamlanmasıyla merkezden çıkarak aileleriyle buluşacak.

Kaynak: NTV