Temel protein kaynağı olan ve vücut gelişimi için oldukça faydalı olan yumurtanın günlük beslenmede önemli bir yeri var. Ancak maalesef son zamanlarda yaşananlar sebebiyle, yumurtanın tüketimi mümkün olmayacak hale geldi.

TÜİK son verileri açıkladı: Sanayide çarklar yavaşladı TÜİK son verileri açıkladı: Sanayide çarklar yavaşladı

ZAM ÜSTÜNE ZAM

Tavuk çiftliklerindeki kuş gribi sebebiyle telef olan milyonlarca tavukyumurta fiyatlarında rekor zam yapılmasına neden oldu. Ayrıca yem fiyatlarındaki artış da, tavuk üreticilerinin maliyetlerini yükselterek, yumurta fiyatlarına yansıdı. Bu durum, organik ve gezen tavuk yumurtalarına olan talebi arttırdı ve vatandaşlar için daha da pahalı hale geldi.

90 TL'LİK ETİKETLER GÖRMEYE HAZIR OLUN

Yumurta fiyatlarındaki rekor zamların ardından, bir zamanlar herkesin günlük beslenmesinde yer alan ve temel protein kaynağı olan yumurtaya artık herkesin erişimi zorlaşıyor. Tavuk çiftliklerindeki kuş gribi salgınına ek olarak yem fiyatlarındaki artış da yumurta fiyatlarına yansıdı. Marketlerde satılan 30'lu yumurta kolileri 70 TL'yi geçerken, organik ve gezen tavuk yumurtaları ise 75 TL ile 90 TL arasında alıcı buluyor. İndirimler dahi fiyatları 65 TL'nin altına düşürmeye yetmiyor.