Cumhurbaşkanı Erdoğan: Güçlenen Türkiye'nin yükselişine şahit oluyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Güçlenen Türkiye'nin yükselişine şahit oluyoruz

Yunanistan ve Libya'da ağır yıkım yaratıp, Libya’da en az 6 bin kişinin hayatını kaybetmesine ve binlerce kişinin de kaybolmasına neden olan 'Daniel Fırtınası', Türkiye'yi teğet geçti. Ancak şahit olunan felaketler nedeniyle, Türkiye'de de böyle bir olayın yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı ve Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, konuyla ilgili, Hürriyet yazarı Fulya Soybaş'a şöyle konuştu:

"Türkiye’de kasırga olmaz ama şiddetli fırtına pekâlâ olur. Bu da sellere, baskınlara sebebiyet verebilir.

'BAŞKA FELAKETLERLE BURUN BURUNAYIZ'

Öncelikle ‘Daniel’ fırtınasının etkisi şu an yavaşlamış durumda ancak Libya’yı 80-90 kilometre hızla vurdu. 60 kilometreyi geçen, Akdeniz’de görülen şiddetli fırtınalara biz ‘medi-cane’ diyoruz. Kasırga ise Ekvatoral bölgede, 0 ile 30 enlemleri arasında oluyor ve saatte 250 km. hıza çıkabiliyor. Bunlara ABD’de ‘hurri-cane’ Japonya’da ‘tayfun’ deniyor. Fırtınadan çok büyük.

Dolayısıyla Ekvatoral bölgede de olmadığımız için Türkiye’de kasırga yani hurricane gibi bir tehlike yok. Ama ‘şiddetli’ fırtına ve onun yol açacağı felaketlerle burun burunayız.”