Bugün;
YSK’nın takvimine göre, siyasi partilerin belediye başkan adayları ve belediye meclis üyeleri aday listelerini İlçe Seçim Kurulları’na teslim etmesi gereken son gündü.

Haliyle;
Bursa siyasetinde gözler bu listelerdeydi.

Yazıyı kaleme alırken elimize ulaşan bazı listelerde sürprizler gördük.

Bazı teslimlerde de sorunlar yaşandığı iddia edildi.

Mesela;

CHP Mudanya’da listelerini teslim edemediği belirtildi.

İddiaya göre;

Parti yönetimi saat 17.00’de Seçim Kurulu’na listelerini ıslak imzalı olarak teslim etmesi gerekirken meclis üyeleri listelerini flash bellek’le teslim edince sorun çıktı.

AK Parti bu duruma;

YSK’nın 2024/80 sayılı “Listeler ıslak imzalı teslim edilir” maddesine dayanarak itiraz edince Mudanya’da bu akşamüzeri büyük kriz yaşandı.

CHP’nin;
Mudanya’da seçime giremeyeceğini belirten AK Parti yönetimi medyaya da YSK’nın ilgili maddesini servis etti.

İşin aslı sonradan anlaşıldı meğerse CHP'nin seçim kuruluna listelerini 5'e 3 kala verdiği ama dijital olarak verdiği, kabul görmemesinin üzerine ıslak imzalı asıl listelerini süre geçtikten sonra teslim ettiği anlaşıldı.

AK Parti yöneticilerinde süre geçmesi nedeni ile bu itirazı yaptığu anlaşıldı.

Gözler şimdi İl Seçim Kurulu'nun vereceği kararda.

Karara göre CHP'nin Mudanya'da belediye meclisi seçimine girememe ihtimali bulunuyor.

Öte yandan;

CHP’de meclis üyeliği listeleri teslim edilirken bir sorun da İl Başkanlığı binasında yaşandı.

Kendilerine verilen meclis üyeliği sözlerinin yerine getirilmediğini öne süren İl Gençlik Kolu Başkanı Elif Nur Yamak ve yönetimi, il yönetimini sert sözlerle suçlayarak parti binasını terk ettiler.

Bu arada;

CHP’nin Osmangazi belediye meclis üyeliği listesi de neredeyse sil baştan değişti.

Mevcut belediye meclis üyelerinden Serkan Savu, Ercan Korkmaz, Fırat Emiroğlu, Sevim Sakallı, Hasan Keleşoğlu, Ramazan Doğan, Ali İhsan Alınca, Günay Onayman, Yüksel Özgür, Bülent Özdemir ve Halil Aktaş’ın hiçbiri listelerde yer almadı.

Sadece;
İki kişi olarak Sefa Yılmaz ve Alptuğ Memişoğulları listelerde yer bulabildi.

Erkan Aydın başkanlığındaki CHP’nin Osmangazi belediye meclis üyeliği listesinde 5 kontenjan ise Fatih Vardar, Tolga Kornaşor, Mücahit Yıldızhan, Kemal Güzelvardar ve Fatih Karayılan’dan oluştu.

Yanı sıra;

İlk 10 kişilik listede de Recep Çohan, Hande Apaydın, Sefa Yılmaz, Sinan Nergiz, Şafak Sayan, Ahmet Sergen Keleşoğlu, Hikmet Şevik, Aykut Büyükdere, Halil Aktaş ve Özlem Bodur yer aldı.

Bu arada;
CHP’nin Nilüfer belediye meclis üyeleri listesi de tepeden tırnağa değişti.

Şadi Özdemir başkanlığındaki CHP’nin Nilüfer belediye meclisi’nin 5 kişilik başkanlık kontenjanı Yücel Akbulut, Neşe Özçelik, İbrahim Mart, Mahmut Demiröz, Demirhan Aslan’dan oluştu.

Daha önce yapılan meclis üyeliği önseçiminde çıkan sonuçlar da fermuar yöntemine göre uygulandı.

Buna göre;

Önseçimden yüksek oyla çıkan Gökçe Güney, Onur Uslu, Ata Şanlı, Mehtap Esen ve Salih Güleç, 2,4,6,8 ve 10. Sıralara yazılırken, Metin Tuncel, Mehmet Saldız, Yalçın Işıkyıldız, Serpil Altun, Emrah Mutlu da 1,3,5,7 ve 9. sıralara yazılan isimler oldular.

AK Parti’nin;
Mustafa Dündar başkanlığındaki Osmangazi belediye meclis üyeliği aday listesinde ise 5 kişilik başkanlık kontenjanına Murat Demir, Remzi Yeprem, Yunus Şahin, Metin Alp ve Turgay Büyükoğlu yazıldı.

Hali hazırda Başkan Dündar’ın başkan yardımcılığı görevinde bulunan Cem Kürşat Hasanoğlu ve Hasan Hüseyin Erdönmez’in ise meclis üyeliği listelerinde yer almadığı görüldü.

Yanı sıra;
CHP’nin Yıldırım meclis üyeliği listesi de sil baştan değişti.

5 kişilik başkanlık kontenjanı Mesut Karakayalı, Ahmet Keskin, Maşallah Taşçı, Şükrü Özmen ve Nilüfer’deki gibi yine Artvinli  Altun ailesinin bir başka ferdi olan Oktay Altun’dan oluştu.

Listenin ilk üçünde de;

Ali Haydar Efe, Emel Duran ve şimdi de CHP’ye geçtiği görülen İYİ Parti’nin milletvekili aday adayı Zafer Milli’den oluştu.

Bu arada;
Günün gelişmelerine dair bir başka not da yine AK Parti cephesinden aktaralım.

Öngörülene göre;
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu cumartesi günü Bursa’ya gelip bir dizi programlara katılacak ve miting düzenleyecekti.
Ancak, bu program Mart ayına alındı.