CHP’de;
Hafta sonu yapılan Yıldırım ilçe kongresiyle partide ilçe kongre süreçleri tamamlandı.

Sadece 3 Eylül’de Büyükorhan kongresi olacak ki oradaki seçimle de 5 il delegesi belirlenmiş olacak ve gözler artık 17 Eylül’de yapılacak il kongresine çevrilmiş olacak.

Aslında…

600 delegenin oy kullanacağı il kongresinde Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım kongrelerinin sonucuna göre il başkanlığı seçimi hesapları başladı bile.

Keza;

Osmangazi’nin 155

Yıldırım’ın 90

Nilüfer’in de 148 il delegesi var ki, şimdi parti içinde büyük bir hesap kitap dönemi başladı.

Kuşku yok ki;

CHP’de tüm dengelerin değişmesi Osmangazi kongresi ile başladı.

İl yönetiminin desteklediği adaya rağmen kongreyi kazanan ve Osmangazi İlçe Başkanı seçilen Cengiz Çelikten, partide değişimi başlatan isim oldu.

Seçim arifesinde;

Erkan Aydın ile Ahmet Memişoğulları’nın tam desteğini alarak büyük bir taban çalışması yapıp başkan seçilen Çelikten’in henüz il kongresinde hangi adayı destekleyeceği netleşmedi ama elindeki 155 il delegesiyle il kongresinde şimdilik Nihat Yeşiltaş’ı destekleyecek görünüyor.

Keza;

Osmangazi’den sonra Nilüfer’de yaşanan büyük çaplı değişim de il kongresi hesaplarını bozdu.

Ve de;

Hüseyin Akkuş ile Orhan Sarıbal’ın desteklediği İlçe Başkanı Fırat Yılmaz seçimi kaybedince, adı il başkanlığı için geçen Mehmet Turan Tansal’ın olası il başkan adaylığı sona erdi.

Bu ekibin kendi ilçelerinde seçim kaybetmesiyle, il kongresi için de herhangi bir güçleri kalmadı.

Kaldı ki;

Seçimi, Mustafa Bozbey’in desteklediği Özgür Şahin alınca Nilüfer’deki sonuç, yaklaşan il kongresi için de önemli bir kriter oldu.

Şu an için görünen tek şey, Yıldırım’da desteklediği isim olan İlhami Gün’ün kazanmasıyla eski ilçe başkanı Nihat Yeşiltaş’ın il başkan adaylığının kesinleşmesi.

Şimdi beklenen;

Yeşiltaş’ın karşısına kim ya da kimlerin çıkacağı.

İl Başkanı Turgut Özkan, hafta sonunda Yıldırım kongresinde yaptığı konuşma ile adaylık mesajını açıkça verdi.

Kaldı ki;
Bugün de sosyal medya hesabından “Yeni döneme hazırlanıyoruz. Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz. Görünür rütbe-i aklı eserinde.

Büyükşehir Belediyesi seçimlerini kaybettiren ekibe, adamcılığa, mezhepçilik üzerinden yapılan siyasete karşı, örgütün aklının ve vicdanının tarafındayız. El ele, kol kola, omuz omuza çalışıp, emek ve liyakat sahibi ekibimizle başaracağız” açıklaması yaptı ki Turgut Özkan, fiili olarak il başkan adaylığı kesinleşmiş oldu.

Bu arada;

Kongre döneminde Mustafa Bozbey’le de yakın ilişki içinde olduğu gözlenen eski il başkanlarından Gürhan Akdoğan’ın da adı il başkan adaylığı için geçiyor.

Ne var ki;
Bu yönde adı kendisinin dışında il kongresi için telaffuz edilen Akdoğan’ın, parti içi dengelere göre hareket edebileceği ve ihtiyaç görülmesi halinde yarışa katılabileceği konuşuluyor.

Yani;

Biri dışında tamamlanan ilçe kongreleriyle, 17 Eylül’de yapılacak il kongresinde Gürhan Akdoğan’ın durumuna göre ya 3 adaylı bir kongre ya da Nihat Yeşiltaş ve Turgut Özkan’ın arasında geçecek iki adaylı çekişmeli bir seçim görünüyor CHP’de.

Tabi şu da çok sorulduğu için aktarmakta fayda var.

Adı;

İl başkan adaylığı için geçen isimlerin tümü de, CHP kurultayında, Bursa delegasyonunu Kemal Kılıçdaroğlu lehine yönlendirecek düşünce içinde.