Bursa kamuoyu;

Milletvekili olup da aynı zamanda belediye başkanlığı seçimine katılım sağlanabilen sisteme alışık.

Keza;

CHP milletvekili iken Osmangazi Belediye Başkan adayı olarak seçim yarışına giren son isim Erkan Aydın’dı.

Şimdi de;
Benzer bir süreç yaşanıyor.

14 Mayıs milletvekilliği seçiminde İYİ Parti’nin Bursa milletvekili seçilen Selçuk Türkoğlu, partisi tarafından şimdi de Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı ilan edildi.

Geçtiğimiz cuma akşamı Merinos AKKM’deydik.

Hem;
İYİ Parti lideri
Meral Akşener’i dinledik, hem de açıkladığı Bursa belediye başkan adaylarını görme fırsatımız oldu.

Kuşku yok ki;

O gecenin en renkli adayı, Selçuk Türkoğlu’ydu.

Sahneye;

Temizlik işçisi kıyafeti ile çıkan ve Bursa kamuoyuna “kirli her şeyi çöpe atacağım” mesajı veren Türkoğlu, bize göre yine yaptı yapacağını.

Bu kıyafeti ve mesajıyla sadece bizleri ve salondaki partililerini değil, lideri Akşener’i de şaşırtan ve gülümseten Selçuk Türkoğlu, Bursa siyasetinin de en renkli isimlerinden.

Keza;

Geçmişte Kamu-Sen’in Bursa İl Temsilcisi iken düzenlediği basın toplantılarını ilginç kostümler ve materyaller ile renklendiren Türkoğlu, öyle görünüyor ki 31 Mart 2024 seçimlerinin de en dikkat çeken adaylarından olacak.

Geçmişte;

Bir televizyon dizinde “Gaffur” tiplemesi ile gündeme gelen oyuncu Peker Açıkalın’ın giydiği çizgili pijama ile bütçeyi ve AK Parti’yi eleştiren…

Yine;

Memurlara yönelik zamlarla ilgili AK Parti hükümetini yarı çıplak protesto ederek AK Parti İl Başkanlığı’na bu şekilde yürüyen…

TÜİK’in halkı şaşırtan enflasyon rakamlarını protesto etmek için pinokyo maketiyle basın açıklaması yapan…

Yanı sıra;

Mutfaktaki yangını göstermek için yine başka bir basın açıklamasını gıda malzemeleri ile yapan Selçuk Türkoğlu, yaptığı bu renkli açıklamalarıyla ulusal basının da dikkatini çekmiş ve haber olmuştu.

Bu nedenle;
Cuma akşamı
Merinos AKKM’de Akşener’in katıldığı İYİ Parti’nin belediye başkan adayları tanıtımında aslında Selçuk Türkoğlu’na hiç şaşırmadık.

Hatta bekleneni bile yaptı diyebiliriz.

Malum...

Türkiye’ye gelen mültecilere dikkat çekmek için kısa bir süre önce de Van’dan İran’a yürüyerek kaçak geçmiş ve bu durumu Türkiye kamuoyuna getirerek, “sınırların güvenli olmadığını” göstermek istediğini ifade etmişti.

Hatırlanacaktır;

İYİ Parti, 14 Mayıs 2023’teki milletvekili seçiminde Bursa genelinde yüzde 11.9 oy alarak iki milletvekili çıkarmıştı.

Biri de ,bu göreve hakkıyla seçilen Selçuk Türkoğlu’ydu.

Partisinin;

İl Başkanlığı’nı üstlendiği dönemde kentin en iyi muhalefetini yapan siyasilerin başında gelen Türkoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde nasıl bir oy alacağını bilemiyoruz elbette ama hazırlıkları süren seçim kampanyasının bir hayli dikkat çekici olacağını tahmin ediyoruz.

Kaldı ki;

AK Partili Alinur Aktaş ve CHP’li Mustafa Bozbey gibi dişli rakiplerle yarışacak ki, partisinin oy oranına göre de farklı bir kampanya hazırlayacağını düşünüyoruz.

Bir de…

Konu Türkoğlu’ndan giderken, sık sorulan bir soruya da cevap vermiş olalım.

Belediye başkan adayı olan milletvekilleri, seçilemeseler bile milletvekilliği görevlerine kaldıkları yerden devam edebiliyorlar.

Sık sorulduğu için yine de paylaşmış olalım.