Bursa’da…

Geride kalan CHP’nin ilçe kongrelerinde çıkan sonuçlardan görüldü ki, partililerin kafası hayli karışık.

Kimilerine göre;
Bazı ilçelerde yaşanan değişimler sürpriz oldu.

Kimilerine göre de bu değişimler gerekliydi.

Hiç kuşku yok ki;

Gerek 14 Mayıs milletvekilliği seçimi, gerekse 28 Nisan Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları, CHP’nin Bursa örgütlerinde motivasyonu fazlasıyla bozdu, kafalar da bu nedenle hayli karıştı.

Şimdi ise yaklaşan bir yerel seçim var.

Var ancak özellikle son seçimin yenilgisinin verdiği kötü psikolojiden parti örgütleri kurtulmuş değil.

İşte;

CHP, Bursa’da 17 ilçede kongrelerini tamamlayarak şimdi 17 Eylül’de yapılacak il kongresine gidiyor.

Bu kongre Bursalı CHP’liler için çok önemli.

Keza;
Yerel seçimlerde CHP’yi Bursa’da, 17’sinde seçilecek il başkanı ve yönetimi hazırlayacak.

Görünene göre;

Kongrede 3 aday yarışacak.

Mevcut il başkanı Turgut Özkan, Yıldırım ilçe başkanlığı’ndan ayrılan Nihat Yeşiltaş ve CHP’nin eski il başkanlarından Gürhan Akdoğan.

Akdoğan;
Bugün arkadaşlarıyla birlikte medya ofisimizde konuğumuzdu.

1996 yılında;

Makine Mühendisleri Odası Başkanı seçildiğinden beri kent ve ülke sorunlarına yönelik farklı bir akademik oda başkanlığı yürüten Akdoğan’ın Bursa’da bu kadar çok tanınmasındaki nedeni de oda başkanıyken yaptığı çalışmalar oldu.

2004 yılında da;

Partisi CHP tarafından Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Akdoğan’ın propaganda döneminde Bursa’yı adeta arşınlaması kendisine partideki kapıların da iyice açılmasına yol açtı.

Nitekim;

2007 yılında İl Başkanı seçilen ve 2012 yılına değin de bu görevi sürdüren Akdoğan, şimdi 11 yıllık aranın ardından 17 Eylül’de il başkanlığı görevine yeniden talip.

Görüşmemizde;
Partisi CHP için net ifadeler kullandı yine Akdoğan.

Önceliği yerel seçime yönelikti.

“Başta örgütümüz olmak üzere” dedi, “2019’daki seçimde adayımız Mustafa Bozbey’in nasıl seçim kaybettiğini, daha doğrusu nasıl kaybettirildiğini herkes biliyor”

Sonra da şunları söyledi:

“Net söylüyorum, benim için Bursa Büyükşehir Belediye başkan adaylığı konusunda Mustafa Bozbey’den başka bir aktör yoktur, Bozbey başkanımızı bu kez kazandıracağız, ben geçmişte yapılan hatalı uygulamalara, ikililiğe ve çekememezliğe izin vermeyeceğim”

İlave de yaptı.

“Neden” dedi “Nilüfer, Mudanya ve Gemlik’le sıkışıp kalalım koca Bursa’da? Yok mu alabileceğimiz ilçe belediyeleri. Bakın göreceksiniz, ilçelerde örgüt disiplinimiz neyi emrediyorsa ona uygun hareket edeceğiz ve tüm eksikliklerimizi gidererek, Bursa’da Büyükşehir ve zaten bizim olan 3 belediyemizin yanında ilçe belediyeleri de katacağız.

Bu tüm örgütümüzün ve seçmenlerimizin bilmesini istiyorum”

17 Eylül’de;
Yapılacak kongre ile göreve gelmeleri halinde Bursa olarak en önemli hedeflerinin yerelde iktidar olmak olduğunu anlatan Akdoğan, önce partinin üzerindeki ölü toprağını atıp, ardından yoğun bir saha çalışmasına gireceklerini, kapı kapı dolaşacaklarını, 32 bin olan üye sayısını da 50 bine çıkararak, CHP’yi Bursa’da umut haline getireceklerini aktardı.

Şu anda;
Partisinin en önemli sorunun Bursa’da seçim sonrası bozulan psikolojisi olduğunu özellikte söyleyen Akdoğan, “Göreceksiniz, CHP, Bursa’da dinamik bir örgüt yapısına kavuşacak ve hepimizin odaklandığı tek hedef de Bursa’da Büyükşehir’i almak olacak” dedi.

Akdoğan;
Bu söylediklerini başkan seçildiği Atatürkçü Düşünce Derneği’nde hayata geçirdiklerini de anlattı.

“Orada da” dedi “Aynı durum vardı. Motivasyonu düşmüş, adından söz edilmeyen, bu kentle ilgili projesi olmayan bir düşünce vardı.

Önce derneğimizin üye yapısını güçlendirdik, bu kentte yaptığımız muhalefet birikimini ortaya koyduk, kadın ve gençlerimiz aktif hale geldi. CHP’de de aynısını yapacağız, göreceksiniz en az 2 bin kadınımız sokakta olacak, projesi de hazır.

Artık herkes bilmeli ki,  Bursa’da seçim nasıl kazanılır konuşuluyor olacak her yerde”

Akdoğan;
Konusu açılmışken ADD meselesine de değindi.

Bu yüzden spekülasyonlara da cevap verdi.

“Dernek tüzüğümüzde” dedi “İstifa zorunluluğuna yönelik bir önleyicilik yok. Ama ben etik anlayışım gereği 28 Ağustos’ta görevimden ayrıldım, yerime de bir arkadaşımız temsiliyet görevine getirildi”

Sohbetimizde;

3 adaylı kongre için de “Ben, parti içindeki hiçbir rakibim hakkında bugüne değin konuşmadım konuşmam da. Bunu kendime zul sayarım. Herkesin partisi ve şehri için çalıştığının farkındayım” dedi.

17 Eylül’de;

Seçilmeleri halinde Bursa için de çok aktif bir muhalefet anlayışı içinde olacaklarını, kent sorunları için asla kayıtsız kalmayacaklarını anlatan Gürhan Akdoğan, “Seçmenimizin de bunu istediğini biliyoruz” diyerek, şunun da bilinmesini istedi.

“Ben uzun süredir Bursa ve Türkiye ile ilgili düşünen bir insanım. Partide aktif bir görevim olmadığı dönemde bile bu kentin ve ülkenin sorunlarına ses çıkarabilmeyi akademik odalarda da STK’larda da gösterebilmiş bir bireyim.

Bugüne değin de ses çıkarma hevesimiz hiç tükenmedi.

Şimdi ise o gün bugünmüş.

Örgütümüzden gelen destek doğrultusunda partimize bir güç kazandırmaya, başarı elde etmeye, düşen yüzlerimizi kaldırmaya, Bursa’yı, herkesi kucaklayan CHP’li belediye yönetimleriyle tanıştırmaya geliyorum”

Arkadaşlarıyla ziyaretinde şunu da gördük.

Gürhan Akdoğan enerjisinden bir şey kaybetmemiş.

Ki, kısa sürede ADD’deki aktif çalışmalarından da görüyorduk.

Anladığımız kadarıyla;

Geçmiş deneyimleriyle birlikte Gürhan Akdoğan, partisi CHP’nin mutlak seçim başarı reçetesini yazmış, bunu kongrede delegasyona sunmayı bekliyor.