Planlamaya göre…

Çok daha önce yapılacaktı.

Ama;
Pandemi nedeniyle ötelenmek durumunda kalmıştı Bursa’da yapılan “4. Dünya Göçebe Oyunları”

Aslında bu büyük organizasyon henüz filizlenme aşamasında.

Keza;

İlki 2014 yılında Kırgızistan’da tecrübe edilmiş, sonraki iki organizasyon da yine aynı ülkede yapılmıştı.

Sonrasında;

Türk Devletleri Teşkilatı’nın kararı ile oyunların üçüncüsü, Türkiye’ye ve medeniyetlerin beşiği olarak İznik’e alındı.

Dünya Etnospor Konfederasyonu’nun üstlendiği, TİKA’nın da destek verdiği bu organizasyon Türkiye’de ilk kez yapıldı.

İznik’e;
Bu sayede 102 ülkeden 3 binden fazla sporcu geldi ki, çoğu ilk kez görülen 40’a yakın geleneksel spor dalı da izlenmiş oldu.

Doğrusu;
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başlayan, pek çok devlet lideri’nin de katıldığı oyunlar, Türk kamuoyu için de ilk oldu.

İznik de;
Bu sayede göl kenarında oldukça güzel bir tesis kazanmış oldu ki, özellikle sıra dışı sahnesi, umarız pek çok etkinliğe ev sahipliği yapar bundan sonra da.

Bu noktada;
İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da hakkını vermek gerekir.

Keza;
Bu tesisin hayata geçirilmesi ve planlaması için uzun süredir çaba gösteriyorlardı.

Şimdi planlamaya göre;

Bu oyunların beşincisi seneye Kazakistan’da olacak, Türk ekipleri de bu kez orada konuk olacak.

Bir de…

Bu oyunlara ilişkin küçük bir not aktaralım.

Ne ilginç ki;
Böylesine büyük uluslararası bir organizasyonu amacından saptırıp, kişiye ve siyasete yükleyenler de oldu.

Onlarca devlet lideri, bakan, üst düzey bürokrat ve belediye başkanı’nın yer aldığı organizasyon, nasıl bir bağlantı kurulduysa, ucu Bursalı eski Bakan Faruk Çelik’e dayandırıldı!

Böylesine eksiksiz bir organizasyonu ve milletlerarası ev sahipliği, anlaşılamayacak bir şekilde gölgeleyenler, kişisel siyasete bağlayanlar oldu.

Öyle ki;
Eski Bakan Çelik’in, açılış töreninde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la güya görüşemediğinden hareketle siyasi yol haritası çizenler, bunu anlamlandıranlar bile görüldü.

Erdoğan;
Böylesine büyük bir milletlerarası organizasyonda herkesle görüşebilmek durumunda değildi.

Kaldı ki çok sayıda konuk devlet lideri vardı ilk gün.

Ne var ki;

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alana girdiği anı yerinde izlemeyenler, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bursalı eski Bakan Faruk Çelik’in görüştüğünü, ayaküstü sohbet ettiğini görmediler.

Helikopterden indikten sonra alana otobüsle gelen Erdoğan’ı karşılayanlar arasında, Faruk Çelik de vardı.

Çelik pek çok devlet liderini karşıladı ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan alana gelmeden Dünya Etnospor Konfederasyonu Bilal Erdoğan’ı bizzat karşılayanlar arasında bulundu.

Erdoğan;

Çelik’in “Şeref verdiniz, hoşgeldiniz” diyerek elini sıkmasından ve ayaküstü sohbet etmelerinden sonra Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel’le, sonra MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’la, ardından da MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı’yla da tokalaşıp selamlaştı.

Bu noktada ilginç bir şey de oldu.

Yüksek güvenlikli alana nasıl girdiği kafalarda soru işareti olan bir genç, Erdoğan’ın yanına taraftar formasıyla giderek, “Sayın Cumhurbaşkanım, burada bize Hakan Çavuşoğlu bakanımız iyi bakıyor” dediği görüldü.

Ne ilginç ki, herkesin gözü önünde cereyan eden bu olayı görmezden gelip, böylesine büyük bir organizasyonu Faruk Çelik’in güya Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşememesine bağlayanlar oldu ki, bu da kişisel siyasetin çirkin yüzü olarak kayıtlara geçti.

Bu arada;

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gece İznik’ten ayrılmasından sonra da ev sahipliği devam etti konuklar için.

Mesela;

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Efkan Ala, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yenişehir’de bir restoranda Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın tarafından ağırlandılar.

Yanı sıra;

Eski Bakan Faruk Çelik de, bir grup yabancı konuğu alıp Gemlik’te ağırladı akşam yemeğinde.

Ahıska Türkleri Dernek Başkanı Atamşah Dursunov, Kırgızistan devlet görevlisi Erkinbek Joroev, Gaye Vakfı yöneticisi Mehmet Akşit ve diğer Kırgız konuklar da, Bakan Çelik’in ev sahipliğinde Gemlik’teki yemekte buluştular.

İşte…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la törende kimlerin görüşüp kimlerin görüşemediğini, onlarca yüksek siyasi rütbeli arasından sadece eski Bakan Çelik’in kasıtlı olarak siyasi malzeme yapılmasını,

Törene hangi bürokratların katıldığını, hangi siyasilerin ilgi gösterdiğini ve hatta hatta İznik Belediye Başkanı Usta’nın o gece törende A Protokol’e alınmamasını magazinleştirerek böylesine büyük bir organizasyonu baltalamaya çalışmanın, Bursa’nın o klasik sinsi hastalığına yağ sürmekten ileri gitmediğini düşünüyoruz.