Hatırlanacaktır;

Mayıs ayında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucunda, Bursa’da AK Parti’de gözler özellikle bir ilçeye çevrilmişti.

Nitekim, sandıktan çıkan sonuçlar partilileri hem şaşırtmış ve de AK Parti yönetimini kızdırmıştı.

Çünkü;

AK Parti’nin kalesi olarak görülen Karacabey’de, Tayyip Erdoğan’a yüzde 50.63 oy çıkarken, Kemal Kılıçdaroğlu’na yüzde 49.37 gibi hayli yüksek oy çıkması, iktidar kanadında gözleri Karacabey’e çevirmişti.

Ki;
Bu durum, ister istemez Belediye Başkanı Ali Özkan’ın durumunun masaya yatırılmasına da sebep olmuştu sonradan.

Bu noktada;

Parti yönetimi, Bursa’da CHP’li Nilüfer, Mudanya ve Gemlik ilçeleri dışında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bursa’daki diğer ilçelerde açık ara sandıktan birinci çıkmasına karşın, sadece Karacabey’de yaşanan bu olumsuz tablo, aynı zamanda sebepleriyle bir rapor haline getirilmişti.

Nitekim;

Seçim sonuçlarının sebepleri arasında belediyecilik hizmetlerinde yaşanan olumsuzluklar da bu rapor içinde yer almıştı.

Karacabey’de yıllardır bitmeyen altyapı sorunlarına yönelik vatandaşın artık alay eder noktada artan tepkisi, Başkan Özkan’ın Ankara’ya kadar taşınan ilçe esnafıyla olan kavgası ve belediye içindeki uygulamalar, alınan kötü seçim sonucunun sebepleri olarak gösterilmişti.

Bu nedenle de;

Karacabey, ilk yapılacak yerel seçimde kaybedilme ihtimali olan ilçelerin başına oturtulmuştu.

Göründüğü kadarıyla;
Belediye başkan aday adaylığı süreci süren AK Parti, Bursa’da önemli değişimlere imza atacak ki, Karacabey bu noktada parti kulislerinde ilk telaffuz edilen ilçelerin başında geliyor artık.

Kısa zaman önce;

Belediye yönetiminin “dediğim dedik” uygulamalarından rahatsız olup toplu protestolara başlayan ilçe esnafının bu haykırışı karşısında çözüm arayan AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ile dönemin bölge milletvekili Mustafa Esgin’e rağmen bile hareket eden Başkan Ali Özkan, yeni dönem için şans tanınmayacak AK Partili belediye başkanlarının başında görünüyor.

Keza;

İlçedeki Hürriyet köylülerinin Ankara’ya kadar taşınan ve TBMM girişinde köylü temsilcilerinden bizzat duyduğunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dahi kızdıran ve Bursa milletvekilleri’ne “hangi belediye bu” diyen kamulaştırma sorunu, parti içinde de büyük rahatsızlık yaratmıştı.

Gelinen noktada;

Yılların birikimi olan bu sorunlar, AK Parti içinde de bir değişim beklentisini artık iyice gün yüzüne çıkardı.

İlçede;

Belediye Başkanı Özkan’ın bazı uygulamalarından rahatsız olan ve ilçe halkı ile belediye yönetimi arasında yaşanan sorunlarda çoğu zaman tampon görevi görmek zorunda kalan AK Parti İlçe Başkanı Erdem İşcan da bu gidişe “dur”demek isteyenlerden biri oldu.

Kısa bir süre önce;

İlçe başkanlığı görevinden istifa eden İşcan, “bu işi ben daha iyi yaparım”diyerek yarın ilçe başkanlığı binasında belediye başkan aday adaylığınıaçıklayacak.

İlçede tohumculuk ile uğraşan ve zaman zaman belediye yönetimine kızanlara, zorunlu göğüs germek zorunda kalan Erdem İşcan, parti içinden gelen talepler doğrultusunda yerel yöneticilik için ilk adımını yarın atmış olacak.

İşin ilginci;

AK Parti’nin Bursa kanadında çoğu ilçede mevcut belediye başkanına rağmen ilçe başkanları bu koltuğa pek göz kırpmazken Karacabey’de durum hepsinden farklı.

Çünkü;

İlçede Erdem İşcan’dan önce ilçe başkanlığı yapan Murat Erol da, belediye kanadında yapılan hatalı uygulamaları ve ilçe halkının tepkilerini görerek o da önceki gün belediye başkan aday adaylığını açıklayan bir başka isim oldu.

Bir de;
Mural Erol, kalabalık bir partili topluluğu açıklamasında, Ali Özkan’a gönderme yaparak “Belediyeyi ortak akılla hep birlikte yöneteceğiz” dedi ki, ilçede gelinen noktaya dair çok önemli bir mesajdı.

Tabi bu durum AK Parti kanadında yerel seçim öncesinde şimdilik bir ilk oldu.

Biraz önce ifade ettiğimiz gibi mevcut belediye başkanına rağmen partinin iki eski ilçe başkanının birden, Belediye Başkanı Ali Özkan’ın koltuğuna talip olmaları, ilçede AK Parti açısından yerel yönetimin hiç de iyi gitmediğinin bir başka somut göstergesi oldu.

Bu gelişmeler de;

Yerel seçim öncesinde AK Parti’nin Bursa kanadında yapılacak belediye başkan adaylığı değişimlerinin ilk ayağının Karacabey olacağını artık açıkça işaret etmeye başladı.