Bir dönem;

Hem Bursa’da hem de yurt genelinde iktidardı merkez sağın temsilcileri Anavatan Partisi ile Doğruyol Partisi.

Örneğin;

1992 yılında yapılan genel seçimlerde DYP’nin oyu yüzde 27, ANAP’ın oyu da yüzde 24’tü ki merkez sağın oyları yüzde 51’i buluyordu.

Zaman içinde yapılan yanlışlarla birlikte merkez sağın bu iki güçlü partisi de oy kaybına uğradı.

En büyük hataları da sadece birbirleriyle olan mücadeleleriydi.

Gerçi;

Yıllar sonra Demokrat Parti adı altında birleşmeleri de çok geç kalınmış bir hamleydi ki, merkez sağ artık bütünüyle dağılmıştı.

Türkiye’de;
Merkez sağın geçmişteki en önemli kalelerinden biri olan Bursa’da uzun yıllar aktif siyaset yapmış, parti kadrolarında görev almış isimler zaman zaman bir araya gelip değerlendirmeler yapıyorlar.

Çoğu da artık aktif siyasetin içinde değiller.

Ancak fikirlerini söylüyorlar, görüşlerini açıklıyorlar.

Bugün de;

Bu iki partinin geçmişte görev alan isimleri, Nilüfer Belediyesi’ne ait olan Plaza 16’da bir araya gelip bir basın açıklaması yaptılar.

Kürsüde 5 isim vardı.

Nuri Karaca, Meliha Bağcıoğulları, İdris Sevinç, Sema Karpuzoğlu ve Bener Özcan.

Salonda görebildiğimiz isimler arasında da Kamuran Yılanlı, Bekir Öner, Üstün Tunalıgil, Tahsin Bulut, Hurşit Keskin, Sibel Kurdoğlu, Vildan Kireççi, Ata Sağınç, Kemal Gemlik,

Feridun Uyruk, Oya Efe, Abdullah Bilaçlı, Şevket Burhan ve İsmail Öztat da vardı.

Sözü ilk olarak DYP’nin geçmişteki etkin isimlerinden Nuri Karaca aldı.

“Maalesef ki” dedi “Sizlerle bu buluşmayı sağlamak için günlerdir bir salon arıyoruz ancak, korkudan kimse bize salon kiralamak istemedi.

Sayın Mustafa Bozbey ile Sayın Turgay Erdem’e bu salonu bize açtıkları için teşekkür ediyoruz”

Ardından;
Geçmişte DYP İl Başkanlığı görevinde de bulunan İdris Sevinç aldı.

Önce;

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz” dedi.

Sonra da;

Geçmişin iki büyük partisinin mensuplarından gelen talepler nedeniyle neden bu açıklamayı yapma gereği hissettiklerini anlattı.

Ve;

“Güçlendirilmiş parlamento sistemine geçilmesi için

Tarafsız ve adaletli Cumhurbaşkanı istedikleri için

Yolsuzluklardan hesap sorulmasını bekledikleri için

Cumhuriyet ilkelerine inandıkları için

Şeriatçı kadrolara taviz verilmemesi için

Gelir dağılımındaki adaletsizliğin düzeltilmesi için

Devlet kadrolarında liyakata önem verilmesi için”

Ve de;“Cumhurbaşkanı Yardımcıları olarak Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ın başarılı olacaklarına inandığımız için” deyip, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldıklarını anlattı.

Bursalı’lara da;

Merkez sağın eski temsilcileri ve mensupları olarak “Millet ittifakını destekleme çağrısı” yapan İdris Sevinç, ülkenin büyük bir yol ayrımında olduğunu söyledi.

Geçmişte;
ANAP’ın Osmangazi ilçe başkanlığı görevini yaparken yaptığı akılcı siyasi şovları hala belleklerde olan Bener Özcan’ın da yaklaşımı benzer nitelikteydi.

“İki ittifak var biliyorsunuz” deyip “Cumhur demek Cumhurbaşkanı demek, Millet demek ise halk demek. Bizler, iktidara Cumhurbaşkanı’nın değil, milletin gelmesini arzu edenlerdeniz” dedi.

Bu arada;
Basına yapılan açıklama da bir de sürpriz yaşandı.

Daha önceden bu açıklamanın yapılacağı kendisine bildirilen Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, DYP’nin eski İl başkanlarından İdris Sevinç’in telefonundan, mikrofon aracılığıyla merkez sağın salondaki temsilcilerine seslendi.

İstanbul’da;
Havalimanı’nda olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Size söz veriyorum” diyerek “Ülkeye huzur, mutluluk ve adalet getireceğim” dedi ve herkesi selamladığını belirtip, teşekkür etti.

Görebildiğimiz kadarıyla;

Buluşma sonrasında merkez sağın eski isimleriyle ayaküstü yaptığımız sohbetlerde, siyasi partilere atılacak oylar için de CHP’nin ve İYİ Parti’nin düşünüldüğünü gördük.

Kılıçdaroğlu konusunda hemfikir olan eski merkez sağcılar, seçime az bir süre yaptıkları bu açıklamayı da bir “vatan görevi” olarak gördüklerini anlattılar.