Görünüşe göre;

İYİ Parti’nin son seçimde Bursa’nın ikinci sıra milletvekili adayı ve Meral Akşener’in Danışmanı Bursalı iş insanı İbrahim Alagöz’ün, CHP’ye geçmesi hayli toz kaldırdı.

İşin ilginci;

“Biz ailece ezelden beri CHP’yi destekleriz” diyen Alagöz’ün, bu transferin altında bir şey yatmadığını söylemesine rağmen konu farklı boyutlara gitti.

Ve de;

Alagöz’ün, yaklaşan yerel seçimde Nilüfer’den belediye başkan adaylığı bile konuşulmaya başladı.

Oysa, durum farklı.

Keza;

Görüştüğümüz Alagöz, “Ne çok meraklısı varmış bu konunun, ben de şaşırıyorum konuşulanlara.

Oysa ben sadece ailece yıllardır desteklediğimiz CHP’ye geçtik hepsi bu.

Açıkçası, öküz altında buzağı aramaya çalışanlara ben de şaşırıyorum” diyerek, bu öze dönüşün yerel seçimle ilişkilendirilmesine üzüldüğünü, anlam veremediğini söyledi.

Dahası;

“Öyle senaryolar yazıldığını gördüm ki, bırakın Nilüfer’i, Mudanya’yı bile ilişkilendirenler oldu ki, tüm bunları senaryo sahiplerine bırakıyorum” dedi.

Alagöz’ün bu söylemlerini;

CHP’nin Genel Merkez’deki ikinci adamı konumunda olan Bursalı Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık’ın açıklamaları doğruluyor aslında.

Ankara’da;
CHP Genel Merkezi’nde Alagöz ile Kılıçdaroğlu arasında yapılan görüşmeye ilişkin, Alagöz’ü kastederek söylediği “Ne kendisinin Nilüfer’le ilgili bir talebi olmuş, ne de Genel Başkanımız böyle bir konudan söz etmiş. Yaptıkları görüşmede Nilüfer’in bahsi bile geçmemiş” ifadeleri, CHP kulislerine yansıyan senaryonun da doğru olmadığını ispatlıyor.

Tabi bir de;

Madalyonun diğer yüzü var.

O da;
Nilüfer’in mevcut belediye başkanı Turgay Erdem’le ilgili.

Geçmişte;

Mustafa Bozbey döneminde Nilüfer Belediyesi’nde 15 yıl gibi uzun bir süre Koordinatör Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Erdem, Bozbey’in 2019’da Büyükşehir adayı gösterilmesinin ardından kendisi de Nilüfer Belediye başkan adayı gösterilmişti.

Hatırlanacaktır;

AK Parti’nin Nilüfer’de fazlasıyla asıldığı 2019’daki o yerel seçimde CHP adayı Turgay Erdem, partisinin Nilüfer’deki tarihi rekorunu kırmış ve tam yüzde 62.09’luk oy oranıyla belediye başkanı seçilmişti.

Keza;

En yakın rakibi olan AK Partili Necati Şahin’in oy oranı da yüzde 35.13’te kalmıştı.

O seçimde;

Nilüfer’de uzun yıllar perde arkasında kalmasına rağmen, Turgay Erdem aldığı bugüne değin elde edilen bu en yüksek oyla kendisini ispatlamış ve lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da özel teşekkürünü almıştı.

Erdem;
Görev yaptığı 4.5 yıllık sürede ikinci büyük sınavını da, 14 Mayıs’taki milletvekilliği seçiminde ve hemen arkasında 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçiminde verdi.

14 Mayıs’ta…

Nilüfer’de sandıktan;

AK Parti’ye yüzde 27.2

İYİ Parti’ye yüzde 16.26

MHP’ye yüzde 5.71

Memleket’e yüzde 1.42

TİP’e yüzde 2.17

Yeşil Sol’a yüzde 2.36 oy çıkarken CHP’ye çıkan oy da rekor oranda yüzde 36.89’du.

Yanı sıra…

28 Mayıs’ta da;

Tayyip Erdoğan’a yüzde 38.15

Kemal Kılıçdaroğlu’na yüzde 61.85 oranında oy çıkmıştı.

Her iki seçimde de;

Dönemin CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz’la birlikte seçimi koordine eden Başkan Turgay Erdem, deyim yerindeyse kapı kapı dolaşmış, partisine ve liderine oy istemiş, sonunda da Nilüfer’in bugüne değin gördüğü en yüksek oy oranlarının alınmasında etkin olmuştu.

Bu da;
Nilüfer Belediye Başkanı Erdem’in verdiği ikinci büyük seçim sınavıydı.

Bursa’da;
CHP’li belediyeler arasında hem 2019 seçiminde hem de 2023 seçimlerinde partisine en yüksek oy oranını getiren Erdem, son seçim sonrasında Kılıçdaroğlu’na giderek bu sonuçları bir anlamda Nilüfer adına da hediye etmişti.

Kozamedya’da;

Youtube kanalımız koza24tv’de çekim için konuk ettiğimiz Başkan Turgay Erdem’e sormuştuk, ‘Yaklaşan yerel seçimler için yeniden aday olmayı düşünüyor musunuz’ diye.

Şöyle cevaplamıştı:

“Biliyorsunuz Nilüfer’de çok iyi bir senkronizasyon var ve biz bunu değerli Nilüfer seçmenimiz ve partimizle birlikte daha yukarı çıkardık.

Yaptıklarımız ve Nilüfer halkının memnuniyeti de ortada.

Partimizin de onay vermesi halinde, çok değer verdiğimiz ve her kesime hitap ettiğimiz Nilüfer seçmeninin karşısına bir kez daha çıkmak isterim”

Malum, seçim yaklaşıyor.

Göreve geldiğinden beri verdiği 3 büyük seçim sınavıyla kendisini yöneticiliğinin dışında siyasi olarak da kanıtlayan Turgay Erdem, şimdi haklı olarak ikinci dönemi düşünüyor ki, önünde bir engel görünmüyor.

Keza;

Erdem’in elindeki bu karne de, Kılıçdaroğlu’nun desteğiyle onu yeni döneme de emin adımlarla taşıyor görünüyor.