Bursa’da;

Bazı isimler vardır ki, yaptığı işten çok, mensubu oldukları siyasi hareketle tanınırlar, bilinirler.

Mali müşavir Ekrem Alfatlı da böyle bir isim.

Hem;
İsmini duyanların aklına Büyük Birlik Partisi gelir.

Hem de;
Büyük Birlik Partisi’ni duyanların aklına Ekrem Alfatlı gelir.

Merhum liderleri Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte yol arkadaşlığı yaptıktan sonra partisinin tüm kademelerinde görev yapan Alfatlı, uzun süredir de Mustafa Destici’nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

Alfatlı;
Bursa’da zaten yıllardır tanınan bir siyasi figürdü ama bu seçim öncesinde ulusal televizyon kanallarında sürekli yer alması nedeniyle, Türkiye çapında da tanınan bir yüz oldu.

Alfatlı;
14 Mayıs seçimi için de partisinin Bursa birinci bölgeden birinci sıra milletvekili adayı aynı zamanda.

Alfatlı;

İl Başkanı avukat Haldun Filizli ve milletvekili adaylarından Harun Çiçek, İsmail Aslan, Kadriye Öz, Mehmet Erhan Altan, Hasan Uslu ve avukat Ömer Faruk Alfatlı ile birlikte medya ofisimizde konuğumuzdu.

Bu ifade belki yanlış olmayacak.

Keza;

Seçime giren siyasi partiler arasında belki de en heyecanlı olanları Büyük Birlik Partililer.

Sebebi şu:

BBP, 30 yıllık geçmişinde ilk kez barajsız bir seçime giriyor.

Malum.

BBP, Cumhur İttifakı içinde yer alıyor, yani AK Parti’nin başını çektiği bu ittifakın baraj sorunu olmadığı için, otomatik olarak BBP de barajı aşmış olacak.

Sadece;

Şehir barajını aşmaları gerekiyor.

Yani;

İllerden, milletvekili çıkarabilecek kadar oy almaları gerekiyor ki, hedefleri bu nedenle, kendi kendilerine ilk kez TBMM’ye milletvekili sokabilmek.

Sohbetimizde;
Özellikle bu konunun altını özellikle çizdi Ekrem Alfatlı da.

Yıllarca” dedi “Tüm seçimlerde, pek çok kişi, partimizin baraj altında kalacağından hareketle oyları boşa gitmesin diye oy vermedi, veremedi bize. Ama şimdi öyle değil, şimdi baraj yok”

Devamında da;

Yeni sistemin anlaşılması noktasında seçmenlerin bilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Herkesin iki oyu var. Bizler, ittifakta olmamız gereği, Cumhurbaşkanlığı seçimi için oyunuzu Tayyip Erdoğan’a verin ama milletvekilliği için de ikinci oyunuzu Büyük Birlik Partisi’ne verin diyoruz” dedi.

Alfatlı;

Seçmenler artık küçük parti de olsa, baraj sorunu yaşamıyorsa oylarını rahatlıkla verebilirler, bizler de bu oylara talibiz” diye de ilave yaptı.

Bursa’da;
Milletvekili çıkarabilmek için hedefe kilitlendiklerini, ilk sıra adayı ile son sıra adayının da aynı heyecanla çalıştıklarını ve ilk kez böyle bir çalışma olduğunu anlatan Ekrem Alfatlı, BBP Genel Merkezi olarak yaptırdıkları bir anketi de anlattı.

Anketin içeriği şöyle.

Seçmene iki soru yöneltilmiş.

İlk soru;

Bugüne değin herhangi bir seçimde BBP’ye hiç oy verdiniz mi” şeklindeymiş.

Bu soruya cevap olarak yüzde 9.6 oranında “evet verdim” çıkmış.

İkinci soru da;

Peki şimdi BBP’nin baraj sorunu yok, BBP’ye oy verir misiniz” şeklindeymiş ki bu soruya da yüzde 5 oranında “veririm” çıkmış.

Bu anketten hareketle şunu söyledi Alfatlı:

Şunu gözlemledik. Demek ki partimizin bir potansiyeli var, hatta herkesin ikinci partisi olma noktasında bir durumu var. Umarız ki ilk kez barajsız yaşayacağımız bu seçim, partimizin kendi başına Gazi Meclisimizde temsil edilebileceği sonuçlar doğuracak ki bu yüzden hayli heyecanlı ve umutluyuz”

Tabi bir de şu var.

Bazı partilerin listelerinin hatta ve hatta liste başı adaylarının aksine BBP’nin iki bölgedeki 10’ar adayı da Bursa’da yaşıyor olması, yani ithal adaylarının bulunmaması, partiler arasında yaşanacağı tahmin edilen oy geçişleri arasında BBP’yi şanslı kılıyor.