Gelişme hayli ilginç.

Üstelik;

Tam da, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerinin raporu doğrultusunda Uludağ Organize Sanayi Bölgesi’nin yönetimi görevden uzaklaştırılmışken.

Şimdi benzer bir durum daha yaşanıyor Bursa’da.

Yalnız bu kez içeriği farklı.

Bu kez;
Odaktaki yer, Bursa Deri OSB olarak adlandırılan Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi.

Belki hatırlanacaktır;

Bu Deri OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanvekili Rıfat Aygüler, bir süre önce ani bir şekilde çok da anlaşılamayan bir şekilde görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Sürpriz istifasını da;
Sosyal medya üzerinden duyuran iş insanı Aygüler, “Uygun çalışma ortamı bulamadım. Doğru aklın, ortak aklın olmadığı yerde ben olamam” diyerek kafa karıştıran bir açıklama yapmıştı.

Nitekim;
Bu sürpriz istifasının sonrasında, bölgedeki sanayicilerin kendi aralarında imza toplayarak olağanüstü kongreye gitme talebinin yattığı da dillendirilmişti.

Sonrasında ise;

Yapılan kongre ile Vali Yakup Canbolat’ın Başkan olarak göründüğü Deri OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevine başka bir iş insanı Murat Çağlar seçildi.

Çağlar, ekibiyle birlikte bir süredir bu görevini yürütüyor.

Kendisi ile o kongre sonrası görüşmüş ve Deri OSB’de yaşanan krizi konuşmuştuk.

Şimdi ise…

Bursa Deri OSB yönetiminde o dönemde yaşanan skandalın sebepleri çıkmaya başladı.

Nitekim;

Bölgedeki sanayicilerin ihbar ve şikayetleri üzerine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişleri bir süredir Bursa Deri OSB’de inceleme yürütüyorlardı.

Kulağımıza gelenlere göre bu çalışma tamamlandı.

Ön rapor da hazırlandı.

Raporda ilginç tespitler var.

Mesela biri;

Bursa Deri OSB’nin yönetim kurulunda görev yapan Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy’a yönelik.

Müfettişlerin raporunda;

Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy’un, yönetimde bulunmasının avantajını kullanarak yeni mezun avukat oğlu Halim Emre Özsoy’u personel liyakatına bakılmaksızın Deri OSB’de işe aldığı ve yüksek maaş bağlandığı gibi şikayetler de müfettişlerce soruşturularak rapora döküldüğü belirtiliyor.

Yanı sıra;

Deri OSB’ye Vali Yardımcısı’nın oğlu sıfatıyla alınan Halim Emre Özsoy için uygulamalara aykırı olarak daha işe başlar başlamaz 4 yıllık bir kontrat yapıldığı ve bu sözleşmede Deri OSB aleyhine ağır fesih şartları bulunduğu belirtiliyor.

Yani;
Deri OSB yönetiminin bir gün, Vali Yardımcısı’nın oğlunu işten çıkarması halinde ağır maddi şartlarla karşı karşıya geleceğine işaret ediliyor müfettiş raporunda.

Bu arada;

Bir süre sonra Vali Yardımcısı’nın yeni mezun avukat oğlu Halim Emre Özsoy’un ofis açarak, Deri OSB ile yine hukuk danışmanlığı sözleşmesi yaptığı da, müfettişlerin raporunda yer alıyor.

Bu sözleşmede de;

Kurumun başka iştiraklerinde yapılan emsal hukuk danışmanlığı sözleşmelerine kıyasla Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy’un oğlu için imzalanan sözleşmenin avantajlarla dolu olduğu ve sözleşmeye kişiye özel maddeler konularak yönetim kurulu tarafından “kişiye özel avantaj sağlandığı” belirtiliyor.

Bu yönde;

Bakanlık müfettişlerinin yaptığı incelemeler sonucunda Deri OSB’de yapılan bu sözleşmenin, alt ve üst soya iş vermeme maddesinden hareketle yönetmeliklere uymadığı ve Deri OSB’nin kasıtlı olarak zarara uğratılmış olabileceği de belirtiliyor.

Yanı sıra;

Bakanlık müfettişlerinin uzun süredir yürüttüğü Bursa Deri OSB’deki incelemelerinin 2019 Aralık ayına kadar da ilerletildiği belirtiliyor.

Bu noktada;
Bir başka ayrıntı daha göze çarpıyor Bakanlık müfettişlerinin incelemesine.

OSB yönetiminin harcamalarını da geçmişe dönük olarak inceleyen ve banka kayıtlarını mercek altına alan Bakanlık müfettişleri, aralarında yine Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy’un da bulunduğu dönemin yönetim kurulu üyelerinin aldığı huzur hakkı ödemelerinde “fazlalık” görüyor.

İncelemede;

Mevzuata aykırı olarak ödemeler yapıldığı kararına varan müfettişler, bazı ödemelerin “usulsüz” olarak yapıldığı ve fazladan yani “mükerrer ödemeler” bulunduğunu tespit ediyorlar.

Kulağımıza gelenlere göre;
Bu nedenle Rıfat Aygüler başkanlığı döneminde yer alan yönetim kurulu üyeleri Fatih Çetin, Faik Pala, Abidin Ünsal ve İbrahim Avcı’ya da bu harcamalarla ve yapılan işe alımlarla ilgili olarak “zimmet” çıkacağı konuşuluyor.

Yine;

Aktarılanlara göre, Ankara’nın özel bir ekip olarak gönderdiği Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerinin, Bursa Deri OSB’de yaptıkları tespitlerin raporu doğrultusunda dosyanın bakanlıkta OSB’lerden sorumlu Genel Müdürlüğü’nde değerlendirileceği ve geçenlerde Uludağ OSB’de görüldüğü üzere bir cezai ve mali yaptırım uygulanacağı ifade ediliyor.