Bursa’da…

CHP’deki başkanlık ve yönetim seçiminin belirlenmesinde artık son günlere girildi.

Pazar günü Merinos AKKM’de gerçekleştirilecek olan il kongresinde partinin yeni yönetimi seçilerek belirlenecek.

Bugüne değin;

17 ilçede yapılan kongrelerde belirlenen il delegeleri, pazar günü sandığa giderek partilerindeki bu önemli seçimi gerçekleştirecekler.

Bu yönde il başkan adayları da artık son hazırlıklarını yapıyorlar.

Malum;

Hafta sonunda parti il binasında cumartesi günü mevcut il başkanı ve adayı Turgut Özkan, pazar günü de Yıldırım’ın eski ilçe başkanı ve il başkan adayı Nihat Yeşiltaş güçlü bir şekilde adaylık açıklamalarını yaptılar.

Galiba;
Nilüfer’de ilçe kongrelerinde görülen karşılıklı jestlerden esinlenmiş olmalı ki adaylar, birbirlerinin açıklamalarına giderek rakiplerinin yanlarında bulundular ve gördüğümüz kadarıyla bu da CHP örgütünün fazlasıyla hoşuna giden bir durum oldu.

Bu arada;

Parti içindeki dengeler de yavaş yavaş bu adaylık açıklamalarında verdikleri görüntülerle şekillenmeye başladı.

Milletvekillerinden Nurhayat Kayışoğlu her iki adayın açıklamasında bulunurken, Orhan Sarıbal ve Hasan Öztürk ise Yeşiltaş’ın yanındaydı.

Bu arada;

Kılıçdaroğlu tarafından Bursa’daki mitingde fiili olarak Osmangazi Belediye başkan adayı olarak ilan edilen Erkan Aydın ile Büyükşehir adayı Mustafa Bozbey de Yeşiltaş’ın yanında olan isimlerdi.

Keza;
Delege ağırlığı olarak Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçe başkanları Cengiz Çelikten, İlhami Gün ve Özgür Şahin de Yeşiltaş’a adaylık açıklamasında destek veren isimlerdi.

Yanı sıra;

Yönetim içinden atamayla geldiği il başkanlığı görevine bu kez seçilerek gelmek isteyen Turgut Özkan’a destek verenler arasında İsmet Karaca ve ekibinin de olduğunu söylemek gerekiyor.

Adayların;

Yaptıkları açıklama bakılırsa, il başkan adayları pazar günü il delegelerine sunacakları kendi listelerinde 17 ilçe başkanı ile 3 belediye başkanını yazacaklar görünüyor.

Tabi;

Söz konusu adaylık açıklamalarında ilginç görüntüler de ortaya çıkıyor.

Mesela;

2019’da yerel seçimde Mustafa Bozbey’e seçim kaybettirmekle itham edilen ve artık herkesin açıkça bildiği bu konu sonrasında şimdi Hüseyin Akkuş ve Orhan Sarıbal ekibinin bu kez nedense Mustafa Bozbey’e Mart’ta seçim kazandırmak için çaba verdikleri izlenimi görülüyor.

İşin ilginci;

Hüseyin Akkuş ve Orhan Sarıbal ekibi artık Mustafa Bozbey’le aynı kareye ya da ortama girebiliyor ki, bu durum CHP’lileri de fazlasıyla şaşırtıyor.

Yine;
Parti kulislerinde fazlasıyla konuşulduğu kadarıyla, Bozbey’e mesafesine rağmen yeni milletvekili Hasan Öztürk’ün de şimdi Bozbey ile aynı kareye girmesi, politik atılmış bir adım olarak nitelendiriliyor.

Açıkçası;

Düne kadar birbirlerine karşı karşıt olan kişilerin şimdi tam da kongre öncesinde bir araya gelme çabaları ve verdikleri görüntüler, CHP içerisinde fazlasıyla konuşuluyor ki, bu nedenle o meşhur fıkradaki gibi “Biz o zaman geçmişte bu b.ku neden yedik” meselesini akla getiriyor.

Bu maskeli görünümlerin bir de iyi tarafı var elbette.

Çünkü;
Pazar günü adaylardan hangisi kazanırsa, yaklaşan yerel seçimlerde başta Büyükşehir olmak üzere mutlak başarı elde niyetinde çalışacakları görülüyor ki, sanki kongre dönemi Bursa’da CHP’ye iyi geldiği ve taşların de yerinden oynamasını sağladığı anlamına geliyor.

Bu arada;

Bir süredir ilçeleri dolaşan il başkan adaylarından Gürhan Akdoğan ise çarşamba ya da perşembe günü için parti binasında adaylık açıklaması yapmaya hazırlanıyor.

Bugün aradığımızda net ifadeler kullandı.

Özellikle de parti içindeki bazı klikler tarafından hakkında “çekileceği” iddiaların karşı yorumunu merak ettik.

Çok net konuştu.

“Ben” dedi “Hayatım boyunca ilkeli hareket ettim. İlkelerde birliktelik olmadan yapılan suni birliktelikleri ise hiçbir zaman tasvip etmedim.

Bu nedenle kesinlikle çekilmek gibi bir düşüncem yok.

Üzüldüğüm nokta şu ki, bu dedikoduları karşı taraf özellikle çıkartması”

Akdoğan şunu da açıkça söyledi:

“Kim görmüş benim bugüne değin savaştan kaçtığımı. İdeallerim uğruna savaşırım, arkadaşlarım da öyle. Bu uydurma haberlere ve özellikle çıkartılan dedikodulara kimse inanmasın.

Ve şunu bilin ki, bu partide hiçbir delegemizin oyu ipotek altında olmamıştır olamaz da. Her partilimizin oyu değerlidir ve özgürdür”

Yanı sıra;

Yakın çevresine il başkanı adayı olacağını söyleyen ve hatta Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a giderek destek isteyen Şükrü Er ise, bu başkanlık yarışına girmedi, daha doğrusu giremedi.

Haliyle;

CHP’de il başkanları diğer partilerin aksine çok adaylı kongrelerde belirlendiği için soranlar oluyor, pazar gününün seçim sonucuna doğru.

Eldeki veriler ve ortaya çıkan görüntüler, yarışta Nihat Yeşiltaş’ın şansının daha fazla olduğunu gösteriyor ama Gürhan Akdoğan’ın dediği gibi CHP’de delegelerin oylarına ipotek konulamadığı için, sandıktan o gün ne çıkacağı net olarak belli değil elbette.

Bu nedenle Turgut Özkan’ın şansının bulunmadığını söylemek de fazlasıyla abes olacağını gibi, kongre salonunda adayların delegasyona yapacağı konuşmaların da büyük önem kazandığını ifade etmek gerekiyor.