Merhabalar..

 Aslında sık sık karşılaştığımız bir konuyu paylaşmak istiyorum bugün, hasta sahiplerimizin veterinerlikle bağlantısı olmayan kişilerden fikir alarak yaptıkları yanlışlar..

 Geçtiğimiz günlerde bir kedi yüksekten düşme şikayetiyle kliniğimize geldi. Bilirsiniz kediler uçmak için can atarlar J Bize başvurduklarında kedimiz bu girişimde 4 gün olmuştu, yani anlık müdahale etmemiz gereken bazı durumlar için geç bir zamandı. Neden beklediklerini sorduğumuzda, bir pet shop yetkilisinin 3 gün geçtikten sonra gidin gibi bir konuşma yaptığını söylediler. Kedinin damak yırtığı olmasına rağmen 3 gün bilinçsiz bir şekilde bekletilmişler.

 Birçoğumuz aynı hataları kendimizle ilgili sağlık sorunlarında da yapabiliyoruz aslında. Kolaya kaçmak belki de ya da kötü bir şey duymaktan korkmak bu yaptığımız ama bir şekilde doktora başvurmadan sorunları çözmeye çalışıyoruz. Yaptığımız müdahalelerin iyiye ya da kötüye gittiğini biz dile getirebiliriz, bir şeyler ters gittiğinde hemen doktora da gidebiliriz ama maalesef hayvan dostlarımız bunu biz olmadan yapamazlar. Değişikliği bizim anlayıp onları çözüme götürmemizi beklemek zorundalar. Bilinçsiz verdiğimiz ilaçlar, gıdalar, kullandığımız ürünler, bakım konusunda izlediğimiz yollar onlara iyi gelmediğinde bazen çok daha kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz.

 Parazit uygulamalarını veteriner klinikleri dışında bir yerden temin etmek, fikir almamız gereken zamanlarda farklı yerleri tercih etmek, gıda konusunda ‘benim de kedim/köpeğim var bunu çok seviyor sen de ver’ cümlelerini duyarak etkisini bilmeden verdiğimiz gıdalar.. Bu liste uzar gider ne yazık ki.

 Her yüksekten düşen kedide kanamalı ya da kırık olan durumlar olmayabilir, içerde bir hasar olabilir. Her ev yemeği tüketen kedide ya da köpekte alerjik reaksiyon görülmeyebilir ama sizinkine alerjiden de fazla zarar verebilir. Her iç parazit tableti zarar vermeyebilir ama olması gerektiği gibi çalışmayan bir kimyasal bir zamandan sonra vücuda zarar verebilir.

 Hayvan dostlarımızla evde ya da sokakta ilgilenen herkesten beklentimiz, sizin için basit bir konu da olsa tereddütte kaldığınız her durumda size açık olan kapımızdan faydalanmanız.

 Onlar anlatamıyorlar ama bizler onları anlamak için buradayız, anlamak ve onlara çözüm üretmek için…