Açıkçası…

Bir sosyal medya hesabında açıkça pazarlanan bu yerlerin ilanını ve duyurusunu görünce şaşırmadık.

Keza;

Bursa’da muhalefet partilerinin temsilcilerinin ve doğaseverlerin korktuğu durum da buydu.

Bir firma;

Sosyal medyadan duyurduğu ilanda, Uludağ Kirazlı’da günümüzün moda yerleşim yeri olan “tiny house”lar yani modern kulübeler satıyor, kiralıyordu.

Milli Park’a;

15 dakika, Kirazlı’ya 5 dakika mesafede olduğu duyurulan yerin ilanlarında, 300’er metrekareden oluşan onlarca tiny house, Bursalılar’a “Elektrik, yol, su altyapısı hazır” ve “Her parsel Uludağ manzarası görmektedir” diyerek pazarlanıyor.

İlanda;
Bu gördüğünüz bol bol da
fotoğraf yer alıyor

Fotoğraflarda;
En dikkat çeken de, bölgede inşaat işleminin başlaması, yıllardır korunan doğal yeşil bitki örtüsünün kaldırılıp, iş makinasıyla düzeltilerek üzerine mıcır dökülmesi ve sonra da parsellerin oluşturulması olarak görülüyor.

Yani;

Sanki imarlı bir şehir içindeki arazide yapılacak konutlara benzer bir hazırlık gibi işlem başlatıldığı görülüyor.

Neredeyse;

Bir asırdır Uludağ Milli Parkı adı altında yasa ile korunan bu yerlerin şimdi hobi bahçeleri adı altında imha edilmeye çalışılması ve şimdi de yerleşime açılmaya çalışılması, Uludağ ile ilgili işte o korkulanın hayata geçiyor olmasını gösteriyor.

Zaten;

Bir asırdır korunan Uludağ’ın Milli Park vasfının kaldırılarak yerine Uludağ alan Başkanlığı adı altında bir yönetim sistemi kurulma kararı ile korkulan da buydu ve muhalefet partilerinin milletvekillerinin ifadesine göre “Bu kararla Uludağ’ın talan edileceği” belirtiliyordu.

Bu kurulan sisteme göre şimdi Bursa’da Orman Bölge Müdürlüğü ya da Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nün artık yetkisi kaldı mı bilmiyoruz ama Uludağ’ın içinde Kirazlı’da yapılan bu işlem, bölgenin bir süre sonra da kulübeler kaldırılarak yerlerine beton binaların gelebilme olasılığını da güçlendiriyor açıkçası.

Zaten;
Bugün Bursa’da imarı bulunmayan
tarla vasfındaki yerlere konulan ahşap kulübelerin bir süre sonra yıkılarak yerlerine beton yapılar yapıldığını bilmeyen mi var?

Bu yapılar sonra da çıkarılan imar afları ve verilen izinlerle ile yasal statüye kavuşup, tarım alanları böyle katledilmiyor mu her yerde?

Ki;
Bugün de başka bir konuda
Uludağ Kirazlıyayla’da bir bölgedeki yeşil alanın tahrip edilip üzerlerine çakıl taşı döşendiğine ve burasının gelecekteki akıbetine yönelik Doğader Başkanı’nın bir uyarısı ve sorusu vardı ki, Kirazlı’da da doğanın tahrip edilerek hobi bahçeleri adı altında pazarlanan bu yerler, geleceğin Uludağ’ı için ciddi alarm veriyor.