Yaşananlar malum.

Planlamaya göre;

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, uzun bir aranın ardından 2 Temmuz günü bir dizi program için Bursa’ya gelecekti.

Hayli de yüklüydü program.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ödül törenine katılıp, 18 milyar liralık özel ve kamu yatırımlarının uzaktan açılışını yapıp, Büyükşehir Belediyesi’nce yapımı tamamlanan Yalova Yolu’ndeki T2 tramvay hattını da devreye sokacaktı Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Yanı sıra;

En özel program Gökdere Meydanı’nda olacaktı ki, buradan Bursalılar’a seslenecekti Erdoğan.

Doğrusu;
Uzun bir aranın ardından Bursa’ya gelecek liderleri için büyük hazırlık yapmıştı AK Parti kurmayları.

Şehirde;

Günler öncesinden duyurular yapılmaya başlanmış, ilçelerden mitinge katılacaklar için otobüsler ayarlanmış, miting alanı da özel bir şekilde hazırlanmıştı.

Aynı şekilde;
BTSO yönetimi de alarma geçmiş, Cumhurbaşkanı’nın katılacağı program için tüm detaylar gözden geçirilmişti.

Ve;
Böylesine yoğun bir hazırlık sonrasında 2 Temmuz sabahına gelinmişti ki –hatırlanacağı üzere- ilginç bir gelişme yaşandı.

Önce;

Sabah saatlerinde yapılan bir duyuru ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aynı günün sonunda Panorama 1326 Fetih Müzesi’nde yapacağı “kadınlar buluşması”nın ertelendiği duyuruldu.

Bir süre sonra da…

AK Parti İl Başkanlığı’ndan;

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla gerçekleştirilecek olan Özel ve Kamu Kurumlarımızın açılış törenleri Cumhurbaşkanımız’ın tensipleriyle ileri bir tarihe ertelenmiştir” açıklaması yapıldı.

Tabi;
Doğal olarak bu açıklama sonrasında soru işaretleri de başladı.

Ama hemen ardından;

Başka bir açıklama ile “T2 Tramvay hattımızın açılışı bugün Genel Başkanvekilimiz Sayın Binali Yıldırım'ın teşrifleriyle gerçekleştirilecektir” duyurusu yapıldı.

Ve;

Son Başbakan Yıldırım, programında olmayacak şekilde Bursa’ya geldi ve Yalova Yolu’nun tramvay hattını devreye soktu.

Yine hatırlanacaktır.

Son dakika kararı ile ertelenen Bursa programı pek çok dedikoduları da beraberinde getirdi.

Siyasi söylentileri bir tarafa bırakarak, en çok da yorgunluk dillendirildi.

Ama net bir açıklama yoktu.

Keza;

İspanya’da gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi’nden yeni dönmüş, hemen ertesi gün de Asgari Ücret Komisyonu’nda milyonca çalışanın beklediği yeni maaşları açıklamıştı Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Ama kulisler dur durak bilmiyordu.

Bir de;
“Millet ile olan randevusunu asla kaçırmazdı” deniyordu ki bu da kafa karıştırıyordu.

İşte bu noktada;
Bu sessizlik sonrasında devreye AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan girmişti.

Ve;

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Bursa programının ileri bir tarihe ertelenmesinin daha uygun olacağını belirtmişler.

İnşallah biz en yakın zamanda Cumhurbaşkanımız’ı tekrardan Bursa’da ağırlamak için hazırlıklarımıza devam edeceğiz” diyerek, özellikle muhalefetten gelen söylentileri bir nebze olsun dindirmişti.

Bu sürecin üzerinden;
Kısa bir zaman geçmişti ki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde dün gerçekleştirilen kabine toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaparken, sürpriz bir şekilde Bursa sürecine değindi bir ara.

Malum;
Gözler 3 milyon 157 bin öğrencinin biriken 26 milyar liralık KYK borcundan kaynaklanan sorundaydı.

Erdoğan bu soruna kayıtsız kalmadı ve milyonların beklediği müjdeyi vererek “KYK geri ödemelerinde faiz ve enflasyon farkının kaldırıldığını” açıkladı.

Erdoğan;

Gündemi değerlendirdiği açıklamasında bir ara şu cümleyi sarfetti:

“…. ertesi gün aslında Bursa’da bir dizi programa katılacaktım ancak küçük bir rahatsızlık sebebiyle programlarıma birkaç gün ara verdim”

Böylece;

2 Temmuz’dan bu yana özellikle muhalefet cephesinde yaşanan bir takım söylenti ve dedikodular, kaynağından gerekçeli olarak yalanlanmış oldu.

Gördüğümüz kadarıyla;

AK Parti Bursa kanadında gözler şimdi 29 Ekim’de.

Keza;

Gemlik’te üretilecek yerli otomobil TOGG’un ilk aracının banttan indirileceği tarih olarak belirtilen 29 Ekim’deki bu tarihi anın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılacağı beklentisi hakim.