Tekrar merhabalar..

Aslında çok uzun zamandır içten içe konuştuğumuz, düşündüğümüz ama bir senedir yasal olarak gündemde olan, pet shoplardan canlı satışı konusunda konuşmak istiyorum.

Bu durum her ne kadar ticari anlamda işleri zorlaştırsa da bizim önceliğimiz evcil dostlarımız. Normal şartlarda da aynı satış ve satın alma işlemleri internet üzerinden dahi yapılıyordu ve şu anda da buna devam ediliyor. Problem şu ki; sırf göz önünde diye bakımına dikkat edilen hayvanlar, şimdi arka planda, kimsenin görmediği şartlarda bakılacak. Bu konudaki tereddüt her işletme için olmasa bile maalesef var. Bu satış önleminin arkasından çok net olarak sağlık kontrollerine daha da ağırlık verilmesi gerekecek. Bu, konularımızdan birisi..

Bir diğer değinilmesi gereken konu da yine de cins hayvan satın almak isteyen insanların, özellikle bilgili olarak tercih yapmadıkları durumlarda daha fazla hata yapacak olmaları. Şöyle ki; ırklara, karakterlerine, yapılarına dair bir fikriniz yokken bir kedi yada köpek bakmak istediğinizde, konuya hakim insanların sizi yönlendirmelerine, bahsi geçen hayvanı görmeye, onu gözlemlemeye ve fikir sahibi olmaya ihtiyacınız vardır. Bir fikir sahibi olmadan ırk konusunda vereceğiniz bir karar sonucunda, karakterleriniz uyuşmayabilir, beklentinize göre tatmin olmayabilir ve ondan sıkılabilirsiniz. Bunun sonucunda da aslında satış yasağıyla yapılmak istenen, sokağa atmaların önüne geçmek iken, durum teşvik etmeye dönebilir.

Eve gelecek olan bir canlı ve bağ kurmadan, bilgi sahibi olmadan alındıkları durumlarda, üzülüp ortada kalacak olan da yine aynı canlı..

Konu bir canlı olsa bile ne yazık ki arz-talep meselesi ön plana çıkıyor. Yani birileri, yine ‘cins olsun’ diye istemeye devam edecek ve bu sektör de sektör olarak kalmaya devam edecek.

Hayvanların kanunlar gereği mal olarak kabul edilmemesi, para karşılığı verilmemesi konusunda, her şeyden önce yapmamız gereken ilk şey bilinçlenmekti aslında ama tek yapamadığımız da bu..