Deyim yerindeyse;

Milletvekilliği görevini hakkıyla alan bir isimdi İYİ Partili Selçuk Türkoğlu.

Bursa’da;
Eğitim sendikacılığı konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi noktasında pek çok gündeme imza atan Selçuk Türkoğlu, memuriyetinin sonlanmasının ardından partisi İYİ Parti’nin kurulmasıyla birlikte siyasete adım atmıştı.

Nitekim;

İl Başkanlığı görevindeki yüksek muhalefet performansı, Türkoğlu’nu, 14 Mayıs 2023’deki genel seçimlerde TBMM’ye taşımıştı.

İşte;
O seçimin üzerinden 1 yıl geçti.

Bugün de;

Milletvekilliği mazbatasını aldığı 26 Mayıs’ın bir gün gecikmeli yıldönümü.

Türkoğlu;

Aslında örnek olunması gereken bir bilgi notu paylaştı.

Bir anlamda;

Milletvekilliği görev süresinde geçen ilk 1 yılının çalışma raporunu paylaştı bizlerle.

Milletvekili seçimi öncesinde:

Yerelde Bursa’nın, genelde de Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunları Meclis çatısı altında dile getirme vaadi bulunan Türkoğlu, sözünü tuttu.

Bu yönde bir istatistik göndermiş.

Aktardığına göre;

Geçen 1 yıllık sürede Selçuk Türkoğlu’nun TBMM Başkanlığı’na ve çeşitli bakanlıklara sorulmak üzere tam 74 soru önergesi görünüyor.

Bu da;

TBMM’de henüz 1 yılı dolan bir milletvekili için rekor denebilecek bir sayı.

Tabi;

Bu 74 soru önergesinin karşılıkları da var.

Mesela;

Bizzat ilgili bakanın cevaplandırılması talebiyle gönderilen 66 soru önergesinden sadece 35’i cevaplandırılmış.

24 tanesi ise “gerekçesiz” olarak cevaplandırılmamış!

7 önerge de halen cevaplandırılmayı bekliyor.

Takip edenler bilecektir.

Meclis Genel Kurulu’nda bu dönem en fazla söz alan ve kürsüyü en fazla kullanan Bursa milletvekillerinden de biri oldu Türkoğlu.

Aktardığı sayıya göre;
Tam 66 kez kürsü konuşması olmuş Türkoğlu’nun.

Hatırlıyoruz da;

Geçmişte, Bursa milletvekilleri arasında sadece yemin töreninde kürsüde gördüğümüz isimler varken, Türkoğlu’nun 1 yıllık sürede bu kadar çok kürsüden hitabı, kayda değer bir durum.

Yanı sıra;

Bu hitapların önemli bir bölümü, Bursa’nın sorunları üzerine görünüyor ki bilgi notunda, bu da Türkoğlu’nun kendi şehri için kafa yoran, üreten, çalışan, Bursa milletvekilleri kategorisinin üst sıralarına koyuyor.

Hatırlanacaktır;

Sonradan partisinin Osmangazi Belediye Başkan adayı olan emekli Albay Orkun Özeller ile birlikte, sığınmacıların Türkiye’ye girişlerine dikkat çekmek için Van’dan İran’a yürüyerek geçmiş, bu geçişte çektiği video, Türkiye gündemine oturmuş, fazlasıyla da tartışılmıştı.

Gelen bilgi notunda;
Türkoğlu’nun, Sinan Ateş suikastından, TOKİzedeler’e, Can Atalay’ın tutukluluğundan, Meclis kürsüsünde zamlara yönelik “Deli Dumrul protestosu”na, Uludağ Alan Başkanlığı’na, Orhangazi’deki Cargill fabrikasına tanınan ayrıcalıklara, Bursa’nın depreme yönelik acil eylem planı olmamasından, 1/100 binlik planın eksikliğine ve son olarak da Gemlik Borusan Limanı’ndaki işçi kıyımına değin açıklamaları da bulunuyor.

Açıkçası;

Kendisini milletvekili seçtiren Bursa seçmenine karşı bir sorumluluk görevi edinerek, Meclis’teki 1 yılının çalışma raporunu çıkarmış İYİ Partili Selçuk Türkoğlu.

Dediğimiz gibi, milletvekillerine örnek olacak bir davranış. Kutluyoruz.