Yerel seçim yaklaştıkça….

Bursa’nın eksikleri ve ihtiyaçları daha belirgin olarak dillendirilmeye başladı.

Nitekim;

Bu kenti yönetmeye talip olanlar da ortak noktalarda buluşmaya başladılar ki bu da kentin öncelikli ihtiyaçlarına iyiden iyiye ışık tutmaya başladı.

Bu nedenle;

Yeniden Refah’ın Büyükşehir adayı Sedat Yalçın’ın ve hemen ardından da CHP’nin Büyükşehir adayı Mustafa Bozbey’in proje tanıtımlarından sonra Bursa’yı 7 yıldır yöneten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın açıklayacakları çok önemliydi.

Aktaş;
Partisi tarafından bir kez daha aday gösterildikten sonra kurmaylarıyla birlikte yeni dönem projeleri üzerinde çalışıyordu.

Nitekim;

Hafta sonunda da Merinos AKKM’de geniş kapsamlı ve katılımlı bir proje lansman töreni vardı Aktaş’ın.

Bu projeler;

“Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeler” olarak tanıtıldı.

Ve;

Ulaşan şehir

Dirençli şehir

Yeşil ve yaşanabilir şehir

Üreten şehir

Yaşayan şehir

Yaşatan şehir ana başlıklarını kapsadı.

Açıkçası;

Aktaş’ın sunumu dijital bir görsel şölen eşliğinde geçti.

Sahneye interaktif hologram video mapping gösterisiyle çıkan Aktaş, sahneyi kaplayan devasa dijital ekranın önünde hem sunumunu yapıp projelerini açıkladı, hem de ekranlar aracılığıyla yapacaklarının simülasyonunu gösterdi.

Sahnede;
Yaklaşık 1.5 saat kalarak kapsamlı bir sunuma imza atan Aktaş’ın bu projelerinin ve vaatlerinin detaylarını koza24.com’dan okuyabilirsiniz.

Ancak;

Şunu da söylemek gerekiyor.

Aktaş’ın bize göre iki önemli başlığı diğerlerinden çok daha öncelikliydi.

Biri ulaşımdı, diğeri de olası bir deprem felaketine karşı konutların yenilenmesi yani kentsel dönüşümlerdi.

Görebildiğimiz kadarıyla;

Yeni dönemde Ulaştırma Bakanlığı’nın eli ve bütçesi nihayet geniş kapsamıyla Bursa’ya değecek.

Keza;

Başkan Aktaş’ın kamuoyuna açıkladığı ulaşım projeleri şimdiden bu bakanlık tarafından onaylanmış ve işe başlamayı bekliyor ki dikkat çekiciydi.

Geçen dönem vaat edilen ama yapılamayan Çalı-Demirtaş metro hattının bu dönemde hayata geçeceği ulaşım projeleri kapsamında, çeşitli kavşaklar, tüneller ve tüpgeçitler ile desteklenen kuzey ve güney ulaşım koridorları ile Bursa’nın tek aksa sıkışmış olan trafik yükünün bu akslar ile 3 kat hafiflemesi amaçlanıyor.

Aktaş’ın anlatımına göre;

Tüm bu ulaşım projelerinin bağlantı yollarıyla birlikte tamamlanmasının ardından tek bir ana hat üzerine konumlanmış Bursa’nın trafik akışı bir anda 3’e bölünmüş olacak.

Keza;

Bizim bildiğimiz en az 30 yıldır konuşulan ama hayata bir türlü geçirilemeyen Güney Çevre Yolu’nun üzerine Kuzey Çevre Yolu’nun devreye alınabilecek olması da bir başka heyecan verici müjdeydi.

Tabi;
Ulaşımla birlikte kentin paralel sorunlarından biri olan otopark sorununun da 50 bin araçlık otopark yatırımıyla artık sonlanmasının planlanması da önemliydi.

Yanı sıra;

Bursa’nın öncelikli sorunlarından olan kentsel dönüşüm projeleri de Başkan Aktaş’ın sunumu içindeydi.

Çeşitli bölgelerde halen süren 14 farklı dönüşüm projesiyle 2025 yılı sonuna değin 11 bin konut hak sahiplerine teslim edilmiş olacak ki yeni dönemde daha dirençli şehir için tam 100 bin konutluk dev bir dönüşüm daha planlama içinde.

Keza;

İnşa edilmesi planlanan 16 bin sosyal konuttan da ihtiyaç sahibi kişilerin uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olmasının planlaması da bu sunum içindeydi.

Şunu da ifade etmek gerekiyor.

Bir dönemin “emekliler şehri yeşil Bursa”, zaman içinde hayli yıprandı, betonlaştı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş’ın yeni dönem vaatleri arasında önemsediğimiz konulardan biri de “yeşil ve yaşanabilir şehir” başlığıydı.

5 yıl önce 1.5 milyon metrekare yeni yeşil alan sözünü aşarak 3.2 milyon metrekareye çıkaran Aktaş, şimdi de ek bir 3.5 milyon metrekare yeşil alan sözü verdi.

Nitekim;
Bu alanlar, Ayvalıdere, Nilüfer çayı, Cilimboz deresi, Gökdere, Balıklıdere, Hacıvat deresi güzergahlarında oluşturulacak yeşil alanları da kapsayacak, görsel bir güzellik de çıkacak ortaya.

Yine;
Bursa’nın çöplüğü olarak bilinen Hamitler’deki Katı Atık Depolama Alanı’nın artık bir botanik parka dönüştürülecek olması da sanırız en çok bölgedeki 400 bin nüfusun yaşadığı 13 mahallenin yüzünü güldürmüş olacak.

Yine;

Hayli uzun proje lansmanında not aldığımız projelerde biri de Bursa’nın şehir içini rahatlatacak olan ve kentin doğusu ile batısına kurulacak olan iki yeni KOBİ OSB projesiydi.

Binlerce;
Küçük ve orta ölçekli işletmenin kentin içinden çıkması anlamına gelen bu projeyi de hayli önemsedik.

Yeni yat limanları, yeni kültür merkezleri, yeni spor salonları, emeklilere indirimler, gençlere ve öğrencilere kolaylıklar, nakdi destekler ve çeşitli sosyal belediyecilik projeleri de Aktaş’ın yeni dönem vaatleri arasındaydı.

Şu gözlemimizi de aktarmak isteriz.

Belediyecilik, yani kent yöneticiliği her seçim döneminde daha da profesyonelleşiyor, hizmet çarkı ve projeler daha da büyüyor.

Bu noktada Başkan Alinur Aktaş’ın seçimi kazanması halinde yapacağı vaatlerin de ayağı yere basan projeler olduğunu aktarmış olalım.